Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.04.2013, sygn. ITPB1/415-195/13/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-195/13/IG

Czy w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 oraz art. 24 ust. 5 w zw. z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (posiadającej w kapitałach własnych m.in. niewypłacone zyski z lat ubiegłych) w spółkę jawną (tj. Wnioskodawcę) jest czynnością nie powodującą powstania dochodu (przychodu) z dywidend lub innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, a zatem na Wnioskodawcy nie spoczywały obowiązki płatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych ?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego 2013 r. (data wpływu 8 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków spółki jawnej jako płatnika w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków spółki jawnej jako płatnika w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest spółką jawną, z siedzibą oraz miejscem zarządu na terytorium Polski, która powstała w 2012 r. z przekształcenia - dokonanego w trybie przepisów Kodeksu Spółek Handlowych - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą oraz miejscem zarządu na terytorium Polski, podlegającej nieograniczonemu obowiązkowi w podatku CIT w Polsce (Wnioskodawca"). Na dzień przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną (tj. w Wnioskodawcę), w kapitale własnym, obok kapitału podstawowego, Wnioskodawca posiadał również następujące pozycje: (I) kapitał zapasowy, powstały z zysków z lat ubiegłych (na mocy uchwały odpowiednie kwoty zostały pozostawione w spółce), oraz (II) zysk (strata) netto, powstały z wyniku z bieżącej działalności. W wyniku dokonanego przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną (tj. w Wnioskodawcę), proporcja udziału w zysku spółki jawnej (Wnioskodawcy) należna wspólnikom odpowiada proporcji ich udziału w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przed przekształceniem. Cały majątek spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stał się z dniem przekształcenia majątkiem spółki osobowej (spółki przekształconej) (tj. majątkiem Wnioskodawcy). Na moment przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną: (I) nie została dokonana wypłata zysków przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością do jej udziałowców, (II) kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stał się w całości wkładem wspólników do spółki jawnej, a (III) niepodzielony zysk oraz pozostałe pozycje kapitałów własnych spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z wyjątkiem kapitału podstawowego) nie podwyższające wkładów do spółki jawnej zostały przeniesione na kapitał zapasowy spółki jawnej. Tym samym w związku z przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną (tj. we Wnioskodawcę), nie doszło do podwyższenia kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz nie uległ zmianie majątek tej spółki. Celem udziałowców spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie była likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością a jedynie zmiana formy organizacyjno-prawnej tej spółki. Dotychczasowa działalność gospodarcza spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest kontynuowana przez spółkę osobową (spółkę jawną) w takim samym rodzaju i rozmiarze. Udziałowcami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością były osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania oraz podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku PIT w Polsce; te same osoby fizyczne, w takiej samej proporcji, są również wspólnikami spółki jawnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00