Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.03.2013, sygn. ITPB4/423-30b/12/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB4/423-30b/12/AM

Czy wprowadzając środki trwałe do ewidencji prowadzonej dla celów podatkowych w danym dniu należy ustalić wartość początkową na dzień wprowadzenia tego środka trwałego do tej ewidencji, mimo że ze względu na różnice między prawem podatkowym i bilansowym wartość początkowa dla celów bilansowych i podatkowych będzie różna?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749, ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 grudnia 2012 r. (data wpływu 19 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej środków trwałych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 grudnia 2012 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej środków trwałych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest producentem płyt wiórowych. W procesach produkcji wykorzystywane są różne maszyny, urządzenia, technologie, których dostawy i montaż są rozłożone w czasie, zainstalowane w fabryce. Cześć z nich była uruchamiana próbnie w różnych okresach, tj. niektóre we wrześniu 2011 r., inne w poszczególnych miesiącach 2012 r., itd., w celu zoptymalizowania parametrów działania danej linii, zanim zostały zamontowane inne maszyny czy urządzenia. Często efektem tego jest wyrób wytworzony przez dane maszyny, jednak ze względu na to, że są to działania głównie w ramach rozruchu próbnego, niekiedy też prowadzonego pomimo braku protokołów zdawczo-odbiorczych zainstalowanych maszyn, Spółka nie wprowadziła tych maszyn do ewidencji środków trwałych w styczniu, lecz dopiero w sierpniu 2012 r. utworzyła ewidencję środków trwałych odrębnie dla celów podatkowych i odrębnie dla celów ustawy o rachunkowości i wprowadziła do niej wszystkie te środki trwałe, choć protokoły zdawczo-odbiorcze niektórych urządzeń były podpisywane w różnych miesiącach, jednak dotyczyło to w przeważającej części maszyn czy linii technologicznych, których na ten moment Spółka nie była właścicielem, gdyż np. umowy zastrzegały przejście prawa własności do chwili zapłaty ceny, zaś Spółka wstrzymywała płatność kompletując urządzenia, badając ich dalsze możliwości techniczne, dokonując dalszych ustawień w ramach linii technologicznej, etc. W takim przypadku do ewidencji środków trwałych stworzonej (zaprowadzonej) dla celów podatkowych nie wprowadzono tych środków trwałych, które nie stanowiły własności Spółki (ze względu na zastrzeżenie prawa własności do chwili zapłaty ceny), mimo że stanowiły pełnowartościowy element linii technologicznej. Wprowadzono je tylko do ewidencji dla celów bilansowych, w której pokazano, iż niektóre środki trwałe są używane np. od stycznia 2012 r., a tym samym w sierpniu wprowadzono je do ewidencji bilansowej po wartości obliczonej według stanu na początek stycznia 2012 r., a nie na dzień wprowadzenia środka trwałego do tej ewidencji w sierpniu oraz dodatkowo naliczając (ale tylko dla celów bilansowych) wstecz odpisy amortyzacyjne za okres styczeń-sierpień 2012 r. Natomiast w ewidencji środków trwałych dla celów podatkowych, mając na uwadze różnice między prawem podatkowym i bilansowym, wprowadzono środek trwały ustalając jego wartość początkową na dzień wprowadzenia do ewidencji, tj. bez pomniejszania jej o potencjalną wartość odpisów amortyzacyjnych, tak jak w przypadku ewidencji bilansowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00