Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.02.2013, sygn. ITPB3/423-683/12/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-683/12/PS

W zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących remontu klasowego statku.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2012 r. (data wpływu 12 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących remontu klasowego statku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących remontu klasowego statku.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest właścicielem statku "X" (statek pełnomorski do przewozu ładunków suchych). Ww. statek jest ujęty w ewidencji środków trwałych i wykorzystywany na potrzeby prowadzonej przez Spółkę działalności żeglugowej. Statek X, jako jednostka pływająca podlega przepisom ustawy z dnia 26 października 2000 r. o Polskim Rejestrze Statków i wydanym na ich podstawie przepisom Klasyfikacji i Budowy Statków Morskich, nakładającym na armatora obowiązek przeprowadzania przeglądów okresowych stanu technicznego statku, do których zalicza się m.in.: przegląd roczny, pośredni, dla odnowienia klasy, przegląd podwodnej części kadłuba. Przepisy określające szeroki zakres czynności sprawdzających nie określają terminu ani wykazu prac remontowych, które należy przeprowadzić. Te prace określa się umownie terminem "remonty klasowe". Wnioskodawca zlecił przeprowadzenie remontu klasowego m/s X stoczni w Y - prace remontowe zostały zakończone w miesiącu wrześniu 2012 r. Wcześniej przeprowadzane remonty m/s X podlegały rozliczeniu w czasie od 24 do 60 miesięcy, zarówno w ujęciu bilansowym, jak i podatkowym. Z uwagi na planowane zbycie ww. statku w 2013 r. poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) do innej spółki, Wnioskodawca zdecydował o ujęciu całości kosztów przeprowadzonego remontu w księgach rachunkowych (na podstawie otrzymanych faktur) i uznaniu za koszty uzyskania przychodów - w dacie jego zakończenia tj. we wrześniu 2012 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00