Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.03.2013, sygn. ITPB3/423-734b/12/PST, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-734b/12/PST

Czy ze zwolnienia od podatku na podstawie ww. przepisu korzystał będzie dochód ze zbycia gruntu pod budynkiem uzyskany w wyniku przyjęcia do rozliczeń rynkowej wartości gruntu (prawa wieczystego użytkowania) ustalonej na podstawie wyceny sporządzonej przez rzeczoznawcę majątkowego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 grudnia 2012 r. (data wpływu 17 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2012 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia Mieszkaniowa zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych oraz § 5 Statutu Spółdzielni prowadzi działalność polegającą m.in. na budowie budynków mieszkalnych w celu sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych i garaży. Spółdzielnia realizowała inwestycję polegającą na budowie czterech budynków mieszkalnych wraz z pomieszczeniami (komórkami lokatorskimi), garażami w części podziemnej, lokalami usługowymi w parterze budynku nr 1 i infrastrukturą towarzyszącą. Inwestycja prowadzona była na gruncie nabytym kilkanaście lat wcześniej w użytkowanie wieczyste Spółdzielni z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe. Po wybudowaniu budynków, lokale mieszkalne i garaże zbywane są wraz z udziałami w gruncie oraz częściach wspólnych budynków w drodze ustanowienia i przeniesienia odrębnej własności lokalu w formie aktu notarialnego, natomiast lokale usługowe (nie przekraczające 50% powierzchni budynku) stanowią środki trwałe Spółdzielni, z przeznaczeniem pod wynajem. Nabywcy sprzedawanych lokali mieszkalnych i garaży nie są w przeważającej ilości członkami Spółdzielni, a cena sprzedaży zawierała zysk (inwestycja realizowaną była z zyskiem). Zgodnie z zapisem w umowach o budowę, zarząd nieruchomością przez okres 5 lat sprawuje spółdzielnia. W przyszłości, gdyby powstała wspólnota mieszkaniowa, administrowanie będzie mogło być powierzone Spółdzielni lub innemu podmiotowi. Cena gruntu zbywanego w udziałach nabywcom lokali i garaży ustalona została na podstawie wyceny sporządzonej przez rzeczoznawcę majątkowego. Właścicielami boksów garażowych są przede wszystkim nabywcy lokali mieszkalnych, jednak występują przypadki nabywania garaży bez lokalu mieszkalnego. Garaże są odrębnymi lokalami wydzielone ścianami działowymi, znajdującymi się w części piwnicznej budynków i stanowią dla nabywców odrębną nieruchomość, która może być zbyta samodzielnie, niezależnie od mieszkania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00