Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 06.03.2013, sygn. ITPP1/443-1516/12/KM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1516/12/KM
Czy spółdzielnia od przekazanych do użytkowania członkom środków do produkcji powinna odprowadzić podatek VAT, a jeśli tak to w jakiej wysokości i od jakiej wartości?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2012 r. (data wpływu 17 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania nieodpłatnego przekazywania członkom Spółdzielni środków do produkcji rolnej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 grudnia 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania nieodpłatnego przekazywania członkom Spółdzielni środków do produkcji rolnej.
W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółdzielnia wpisana do rejestru grup producentów rolnych prowadzi działalność w zakresie zakupu od swoich członków żywca drobiowego w celu dalszej odsprzedaży dla ubojni drobiu. W związku z prowadzoną działalnością spółdzielnia planuje dokonywanie nakładów inwestycyjnych na środki trwałe oraz nakładów na środki do produkcji (nakłady będą finansowane zarówno z dotacji ARiMR, jak i z wkładów wnoszonych przez członków spółdzielni), które następnie mają być przekazywane do użytkowania członkom niniejszej grupy producenckiej. Środki trwałe i wyposażenie mają pozostać własnością spółdzielni, a korzystającymi z nich nieodpłatnie będą członkowie spółdzielni. Środki do produkcji (pisklęta, pasze) mają być przekazywane nieodpłatnie członkom spółdzielni, którzy przy sprzedaży żywca dla spółdzielni, pomniejszą cenę o wartość udostępnionych przez spółdzielnię środków do produkcji. Od zakupu powyższych środków do produkcji i środków trwałych spółdzielnia planuje odliczać podatek naliczony z tytułu ich nabycia. Przy przekazywaniu członkom spółdzielni środków do produkcji i środków trwałych zostanie zachowane prawo własności w spółdzielni.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right