Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27.02.2013, sygn. ITPB3/423-725/12/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-725/12/PS
W zakresie momentu powstania przychodu z tytułu wpłat wnoszonych przez przyszłych nabywców nieruchomości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 1 grudnia 2012 r. (data wpływu 5 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu wpłat wnoszonych przez przyszłych nabywców nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 grudnia 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu wpłat wnoszonych przez przyszłych nabywców nieruchomości.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka zajmuje się budową domów jednorodzinnych, mieszkań i lokali usługowych w budynkach wielorodzinnych z przeznaczeniem do sprzedaży. Źródłem finansowania takiej działalności są głównie przedpłaty wnoszone przez przyszłych nabywców, na podstawie zawartych z nimi umów. W dniu 4 października 2012 r. Spółka zawarła z Panią X akt notarialny w formie umowy deweloperskiej zobowiązującej do wybudowania, ustanowienia przeniesienia na rzecz nabywczyni lokalu wraz z ułamkową częścią działki przypadającej na ten lokal za cenę 159 862,43 zł brutto. Odbiór lokalu winien nastąpić protokołem przekazania. Umowa przenosząca własność tego lokalu z przynależnym udziałem w nieruchomości wspólnej zostanie zawarta najpóźniej do 31 lipca 2014 r. Akt notarialny zawiera załącznik nr 4 - harmonogram płatności w ratach. Obowiązek udokumentowania otrzymanej raty fakturą Vat i konieczność jej wykazania w ewidencji VAT-7 nie jest równoznaczne z uzyskaniem przychodu należnego w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, bowiem w przypadku sprzedaży nieruchomości (a taką jest lokal mieszkalny) sprzedaż tę uważa się za dokonaną wyłącznie pod datą przeniesienia własności art. 158 Kodeksu cywilnego. W związku z powyższym otrzymana przez Spółkę rata, nie mogła być zaliczona do przychodów tego okresu, także kwota kosztów do czasu sprzedaży (zawarcia aktu notarialnego) nie stanowi kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów art. 15 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem ani umowa ani protokół nie przenoszą własności nieruchomości, bowiem dla skuteczności tej czynności prawnej została zastrzeżona forma aktu. Celem zawartej umowy jest zobowiązanie stron do zawarcia umowy sprzedaży, nie rodziła ona natomiast skutków podatkowych, pomimo iż w wyniku jej realizacji nastąpiła wpłata rat na poczet podmiotu umowy, a które Spółka wstępnie zaewidencjonowała na koncie "dochody przyszłych okresów". Otrzymana zaliczka (rata-obecnie) do czasu zawarcia aktu notarialnego, nie powinna być zaliczona do przychodów. Także kwota kosztów do czasu sprzedaży aktem notarialnym nie stanowiła kosztów zgodnie z przepisami art. 15 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Obecnie nie wiadomo czy akt notarialny w formie umowy deweloperskiej rodzi przychód, czy nie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right