Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11.02.2013, sygn. ITPB1/415-1189d/12/PSZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-1189d/12/PSZ

Czy w przypadku sprzedaży lokali mieszkalnych nabytych w drodze darowizny wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej uzyska Pan przychód ze źródła przychodów z art. 10 ust.1 pkt 8, jeżeli odpłatne zbycie nastąpi przed upływem 5 lat licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło nabycie?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2012 r. (data wpływu 12 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w skutków podatkowych zbycia nieruchomości mieszkalnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości mieszkalnych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Działalność gospodarczą, której przedmiotem jest m.in. wynajem nieruchomości na własny rachunek prowadzi Pan od 1998 r. W drodze darowizny od matki i brata otrzymał Pan udziały w prawie własności zabudowanych nieruchomości (działki gruntu z 2 budynkami) oraz udział w prawie własności nieruchomości nie zabudowanej (działka gruntu). W jednym budynku znajdują się wyłącznie lokale użytkowe. W drugim budynku znajdują się lokale użytkowe i lokale mieszkalne. Niezabudowana działka gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest określona zapisem "UT 14" - funkcja podstawowa: pensjonaty i gastronomia; funkcja dopuszczalna: inne usługi turystyki, sportu i rekreacji, biura. Zamierza Pan wprowadzić wymienione nieruchomości do działalności gospodarczej celem wynajmu, a w przypadku działki gruntu niezabudowanej w celu budowy budynku pensjonatu, hotelu lub innego budynku użytkowego. Nieruchomości zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych, lokale mieszkalne i użytkowe będą podlegać amortyzacji a dokonane odpisy amortyzacyjne będą stanowić koszt uzyskania przychodów. Rozważa Pan również możliwość sprzedaży wymienionych nieruchomości po wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych w przypadku pojawienia się korzystnej finansowo oferty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00