Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 09.01.2013, sygn. ITPB2/436-185/12/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/436-185/12/TJ

Opodatkowanie darowizny.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2012 r. (data wpływu 11 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania darowizny jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania darowizny.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W październiku 2011 r. Wnioskodawczyni dokonała zakupu lokalu mieszkalnego na rynku wtórnym, którego jest jedyną właścicielką. Ponieważ nie posiadała zdolności kredytowej kredytobiorcami musieli zostać również rodzice Wnioskodawczyni taki był wymóg banku. Przyznany kredyt został przelany bezpośrednio na konto sprzedającego. Spłata kredytu rozpoczęła się w grudniu 2011 r. i będzie trwać przez 13 lat. Raty kredytu są pobierane bezpośrednio przez bank z konta Wnioskodawczyni przeznaczonego bezpośrednio do spłaty kredytu. Ponieważ ze względu na niskie wynagrodzenie nie jest w stanie spłacać kredytu samodzielnie, Wnioskodawczyni pomagają w tym rodzice. Począwszy od dnia spłaty pierwszej raty wpłacają Oni co miesiąc jako darowiznę 2/3 wartości każdej raty, zaokrąglając do pełnych złotych w górę. Następnie Wnioskodawczyni otrzymaną kwotę przelewa na rachunek przeznaczony do obsługi spłaty kredytu. Od otrzymania pierwszej wpłaty Wnioskodawczyni co miesiąc składa we właściwym urzędzie skarbowym formularz SD-Z2 oraz dowód wpłaty pieniędzy od rodziców na Jej rachunek bankowy, w związku z czym informuje naczelnika urzędu skarbowego o wysokości miesięcznej darowizny. Wnioskodawczyni wskazuje również, że we wrześniu 2010 r. na podstawie umowy dożywocia rodzice przenieśli na Jej rzez własne mieszkanie, z którego aktualnie nie korzysta. Nadal zamieszkują w nim rodzice Wnioskodawczyni i będą je zajmować dopóki będą samodzielni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00