Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11.02.2013, sygn. ITPP2/443-1341/12/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1341/12/EK
Spółka nie ma prawa do odliczenia podatku m.in. od wydatków na remonty, modernizację i wyposażenie mieszkań dla pracowników.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2012 r. (wpływu 2 listopada 2012 r.), uzupełnionym w dniu 15 stycznia 2013 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od bieżących wydatków na remonty, modernizację i wyposażenie budynków mieszkalnych i mieszkań dla pracowników oraz przyszłych wydatków na zakup mieszkań lub budowę budynków mieszkalnych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 listopada 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 15 stycznia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od bieżących wydatków na remonty, modernizację i wyposażenie budynków mieszkalnych i mieszkań dla pracowników oraz przyszłych wydatków na zakup mieszkań lub budowę budynków mieszkalnych.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Spółka, wykonująca wyłącznie czynności opodatkowane, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży maszyn rolniczych (tj. ciągników rolniczych, przyczep, maszyn zielonkowych, itp.), sprzętu komunalnego, kół, siłowników, a także sprzedaje oleje i paliwa. Siedziba Spółki oraz hale, w których prowadzona jest produkcja, położone są na obszarach wiejskich i oddalone około 45 km od aglomeracji miejskich. Dla tzw. ściany wschodniej oraz województwa, w którym prowadzona jest produkcja, charakterystyczne są trudności w pozyskaniu pracowników posiadających specjalistyczną wiedzę. Spółka zatrudnia około 1800 osób. Technologia wykorzystywana do produkcji jest na wysoko zawansowanym poziomie. Do prowadzonej produkcji wykorzystywane są innowacyjne rozwiązania, stosowane na świecie nie dłużej niż od dwóch lat. Urządzenia służące do produkcji są skomplikowane technicznie i ich obsługa wymaga specjalistycznej wiedzy. W celu zapewnienia produkcji, tj. obsługi urządzeń, na których jest ona prowadzona, Spółka potrzebuje wysokokwalifikowanych pracowników, których brak jest w regionie zlokalizowanego przedsiębiorstwa. Zatrudniani w Spółce specjaliści pozyskiwani są z sąsiednich województw i miast, będących ośrodkami akademickimi lub przemysłowymi (np. z W., L., K., Ś., czy G.), a także z zagranicy (np. z Białorusi, Chin, Korei, Rosji). Kluczowym elementem przy podjęciu przez nich pracy, jest zapewnienie im miejsca zamieszkania. Ze względu na konieczność zapewnienia mieszkań służbowych, od 2007 r. do chwili obecnej, sukcesywnie, w miarę możliwości Spółka ponosiła nakłady inwestycyjne na zakup mieszkań, ich remont i wyposażenie (meble, sprzęt AGD), a także na modernizację i rozbudowę posiadanych budynków biurowych lub garaży, w wyniku czego zmieniała ich przeznaczenie na budynki mieszkalne i na zakwaterowanie pracowników w okresie łączącego ich ze Spółką stosunku pracy. Budynki mieszkalne uzyskane w wyniku modernizacji budynku biurowego i budynku garażowego oraz zakupione mieszkania znajdują się na stanie majątku trwałego Spółki, są użytkowane i amortyzowane. Spółka zalicza amortyzację do kosztów uzyskania przychodu. Wartość świadczenia w postaci udostępnienia pracownikom mieszkań służbowych, stanowiącego równowartość miesięcznego czynszu za najem lokalu o podobnym standardzie, jest doliczana przez Spółkę do wynagrodzenia pracowników ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dodatkowo, Spółka obciąża pracowników kosztami eksploatacji, (tj. energii elektrycznej, rozmów telefonicznych, wody, ścieków), na podstawie faktury VAT. Jednocześnie wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości Spółka rozpoznaje jako koszt uzyskania przychodu w kwocie netto, podatek naliczony obniża podatek należny.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right