Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11.01.2013, sygn. ITPP2/443-1258/12/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1258/12/AW

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur korygujących wystawionych przez następcę prawnego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2012 r. (data wpływu 15 października 2012 r.), uzupełnionym w dniu 4 stycznia 2013 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 4 stycznia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na budowaniu stanów surowych budynków o różnym przeznaczeniu. W związku z powyższym nabywa m.in. beton towarowy używany do wznoszenia konstrukcji budynków i budowli, które wykonuje w ramach zawartych umów. Jednym z dostawców ww. towaru była spółka z o.o. o pogarszającej się kondycji finansowej (WB). Właściciel tej spółki, posiadający jednocześnie udziały w innej spółce z o.o. (W), podjął decyzję o połączeniu tych spółek w trybie art. 492 § 1 pkt 2 K.s.h., tj. przez zawiązanie nowej spółki, na którą został przeniesiony majątek łączących się podmiotów. W ten sposób powstała spółka akcyjna (WBUD), która została z dniem 5 marca 2012 r. zarejestrowana w KRS - data dokonania wpisu 12 marca 2012 r. Zgodnie z przepisem art. 493 § 2 K.s.h, połączenie spółek następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego wg siedziby spółki nowozawiązanej oraz wpis ten wywołuje skutek w postaci wykreślenia spółek łączonych. Z kolei § 1 cyt. artykułu stanowi, iż spółki łączące się zostają rozwiązane bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00