Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.01.2013, sygn. ITPP2/443-1211/12/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1211/12/MD

Uznanie danej transakcji za eksport towarów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2012 r. (data wpływu 4 października 2012 r.), uzupełnionym w dniu 20 grudnia 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania danej transakcji za eksport towarów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 20 grudnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania danej transakcji za eksport towarów.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W dniu 29 maja 2012 r. dokonała wywozu towaru poza terytorium Unii Europejskiej (do Rosji) na warunkach Ex-Works. Transport rozpoczął się w Polsce w celu dostarczenia wyrobów do Rosji. Nabywca zorganizował transport i odebrał wyroby ze Spółki. Wywóz nastąpił w pierwszym etapie do Estonii, gdzie towar został zmagazynowany na okres około 2 tygodni, gdyż nabywca - ze względów ekonomicznych - chciał odebrać w Estonii również inne towary i jednorazowo przewieść je do Rosji. Z Estonii wyroby Spółki nabywca wywiózł do Rosji innym środkiem transportu. Zgłoszenie do odprawy celnej odbyło się w Estonii. W dniu 4 kwietnia 2012 r. na rachunek bankowy Spółki wpłynęła przedpłata w wysokości 30% należności. W związku z tym Spółka wystawiła fakturę zaliczkową i wykazała w deklaracji VA-7 za kwiecień, jako sprzedaż eksportową ze stawką 0% (wywóz nastąpił w ciągu sześciu miesięcy). W dniu 24 maja 2012 r. otrzymała kolejną przedpłatę, tj. 70% należności. W związku z tym, iż przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpił wywóz towarów, Spółka w odpowiednim terminie nie otrzymała kopii dokumentu, w którym Urząd Celny potwierdza wywóz poza terytorium Unii Europejskiej oraz nie była w posiadaniu dokumentu potwierdzającego procedurę rozpoczęcia wywozu, w deklaracji VAT za miesiąc maj 2012 r. wykazała otrzymane przedpłaty z kwietnia i maja jako sprzedaż krajową i opodatkowała je stosując stawką podatku w wysokości 23%. Jednocześnie dokonała korekty deklaracji VAT za miesiąc kwiecień. W deklaracji za miesiąc kwiecień Spółka nie wykazała sprzedaży eksportowej z tytułu otrzymanej przedpłaty w wysokości 30% należności oraz nie opodatkowała jej stawką krajową 23%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00