Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 05.12.2012, sygn. PT8/033/236/766/SBA/12/PT-915, Minister Finansów, sygn. PT8/033/236/766/SBA/12/PT-915
opodatkowanie sprzedaży posiłków dla uczniów Szkoły oraz pracowników Szkoły
ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ
Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) Minister Finansów, wobec stwierdzenia nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z dnia 30 maja 2011 r. ITPP1/443-396/11/AP, wydanej w imieniu Ministra Finansów, przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, na wniosek z dnia 11 marca 2011 r. (data wpływu 15 marca 2011 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży posiłków dla uczniów Szkoły oraz pracowników Szkoły, zmienia ww. interpretację z urzędu, stwierdzając, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w ww. wniosku:
- w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży posiłków dla uczniów Szkoły oraz pracowników pedagogicznych Szkoły jest prawidłowe,
- w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży posiłków dla pracowników niepedagogicznych Szkoły jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży posiłków dla uczniów Szkoły i pracowników Szkoły.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Zespół Szkół zgodnie ze statutem prowadzi dla uczniów internat ze stołówką. Organem prowadzącym zespołu jest Rada Powiatu. Wychowankowie internatu korzystają z całodziennego wyżywienia, pozostali uczniowie i pracownicy wykupują tylko obiady. Zasady korzystania ze stołówki oraz opłat wnoszonych za korzystanie z posiłków w stołówce określa uchwała Rady Powiatu oraz Zarządzenie Dyrektora Szkoły. Opłata wnoszona przez ucznia jest równa wysokości kosztów surowca zużytego do przygotowania tego posiłku (wsad do kotła). Pozostałe koszty związane z przygotowaniem posiłku dla ucznia pokrywane są z budżetu szkoły. Natomiast pracownicy szkoły korzystający z posiłków w stołówce wnoszą opłatę w wysokości równej kosztom jego przygotowania ustalonym przez dyrektora szkoły. Odpłatność za obiady refundowana jest w części przez ośrodki pomocy społecznej (refundacją objęte są dzieci z ubogich rodzin). Wnioskodawca wskazuje, iż młodzież spędza większość czasu w szkole, gdzie powinien być zagwarantowany posiłek. Szkoła nie tylko zapewnia naukę, ale pełni również rolę opiekuńczo-wychowawczą, nie prowadząc przy tym działalności gospodarczej w zakresie osiągania zysku. Na podstawie art. 67a ustawy o systemie oświaty usługi związane ze zorganizowaniem i prowadzeniem stołówki, sklasyfikowane zostały pod symbolami PKWiU 55.90.11.0 - usługi świadczone przez domy studenckie oraz internaty i bursy szkolne, 85.32.12.1 usługi w zakresie edukacji zasadniczych szkół zawodowych z wyłączeniem techników online.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right