Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11.06.2012, sygn. DD9/033/75/SEW/2012/PK-210, Minister Finansów, sygn. DD9/033/75/SEW/2012/PK-210

określenie skutków podatkowych z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej

Zmiana interpretacji indywidualnej

Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) Minister Finansów, w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z dnia 22 listopada 2010 r. nr IBPBI/1/415-822/10/AB wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, zmienia z urzędu wyżej wymienioną interpretację stwierdzając, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia skutków podatkowych z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając na podstawie § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), wydał w dniu 22 listopada 2010 r., w imieniu Ministra Finansów, interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej. Interpretacja wydana została na wniosek z dnia 20 sierpnia 2010 r.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej wpisanej do rejestru przedsiębiorców KRS (dalej Spółka). Przychód Spółki stanowi przychód Wnioskodawcy w części wynikającej z prawa Wnioskodawcy do udziałów w zysku Spółki.

Spółka jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości, wpisanej do księgi wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy oraz właścicielem budynku posadowionego na tej nieruchomości. Ponadto, Spółka jest właścicielem nieruchomości gruntowych wpisanych do ksiąg wieczystych prowadzonych przez Sąd Rejonowy oraz właścicielem budynku posadowionego na jednej z ww. nieruchomości gruntowych (ww. nieruchomości zwane są dalej łącznie Nieruchomościami, a ww. budynki Budynki). Nieruchomości i Budynki są wykorzystywane w prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej oraz są ujęte w ewidencji środków trwałych Spółki. W związku z planowaną restrukturyzacją swojej działalności, Spółka planuje założyć spółkę cywilną wraz z innym wspólnikiem lub wspólnikami, do której tytułem wkładu niepieniężnego zamierza wnieść użytkowanie wieczyste Nieruchomości wraz z własnością Budynków. Wartość aportu (wnoszonych Nieruchomości i Budynków) będzie określona według ich wartości określonej na podstawie wyceny biegłego, potwierdzającej wartość rynkową aportu. Spółka cywilna będzie prowadzić działalność gospodarczą na bazie wniesionych aportem składników majątkowych w tym także wynajmując je lub wydzierżawiając. W związku z wniesieniem aportu do nowo powstałej spółki cywilnej nie nastąpi likwidacja prowadzonej dotychczas przez Spółkę działalności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00