Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16.04.2012, sygn. DD9/033/78/SEW/2012/PK-213, Minister Finansów, sygn. DD9/033/78/SEW/2012/PK-213

skutki podatkowe wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki cywilnej

Zmiana interpretacji indywidualnej

Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) Minister Finansów, w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z dnia 22 listopada 2010 r. nr IBPBI/1/415-825/10/AB wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, zmienia z urzędu wyżej wymienioną interpretację stwierdzając, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki cywilnej, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając na podstawie § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), wydał w dniu 22 listopada 2010 r., w imieniu Ministra Finansów, interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki cywilnej. Interpretacja wydana została na wniosek z dnia 20 sierpnia 2010 r.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej, wpisanej do rejestru przedsiębiorców KRS (dalej Spółka). Przychód Spółki stanowi przychód Wnioskodawcy w części wynikającej z prawa Wnioskodawcy do udziałów w zysku Spółki.

Spółka jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości położonej w K., wpisanej do księgi wieczystej oraz właścicielem budynku posadowionego na tej nieruchomości. Ponadto, Spółka jest właścicielem nieruchomości gruntowych położonych w N. wpisanych do księgi wieczystej oraz właścicielem budynku posadowionego na jednej z ww. nieruchomości gruntowych (ww. nieruchomości zwane są dalej łącznie Nieruchomościami, a ww. budynki Budynki). Nieruchomości i Budynki są wykorzystywane w prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej oraz są ujęte w ewidencji środków trwałych Spółki. W związku z planowaną restrukturyzacją swojej działalności, Spółka planuje założyć spółkę cywilną wraz z innym wspólnikiem lub wspólnikami, do której tytułem wkładu niepieniężnego zamierza wnieść użytkowanie wieczyste Nieruchomości wraz z własnością Budynków. Wartość aportu (wnoszonych Nieruchomości i Budynków) będzie określona według ich wartości określonej na podstawie wyceny biegłego, potwierdzającej wartość rynkową aportu. Spółka cywilna będzie prowadzić działalność gospodarczą na bazie wniesionych aportem składników majątkowych w tym także wynajmując je lub wydzierżawiając. W związku z wniesieniem aportu do nowo powstałej spółki cywilnej nie nastąpi likwidacja prowadzonej dotychczas przez Spółkę działalności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00