Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17.04.2012, sygn. DD9/033/81/SEW/2012/PK-216, Minister Finansów, sygn. DD9/033/81/SEW/2012/PK-216

skutki podatkowe wniesienia przedsiębiorstwa do nowopowstałej spółki jawnej

Zmiana interpretacji indywidualnej

Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) Minister Finansów, w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z dnia 21 grudnia 2010 r. nr IBPBI/1/415-915/10/AB wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, zmienia z urzędu wyżej wymienioną interpretację stwierdzając, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia przedsiębiorstwa do nowopowstałej spółki jawnej, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając na podstawie § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), wydał w dniu 21 grudnia 2010 r., w imieniu Ministra Finansów, interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia czy wniesienie przedsiębiorstwa do nowopowstałej spółki jawnej jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Interpretacja wydana została na wniosek z dnia 31 sierpnia 2010 r.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i zamierza przekształcić (zmienić) formę prawną prowadzonego przedsiębiorstwa z jednoosobowo prowadzonej działalności gospodarczej w spółkę jawną prowadzoną przez dwóch wspólników (Wnioskodawca wraz z żoną, pomiędzy którymi istnieje wspólność majątkowa). Całe dotychczasowe przedsiębiorstwo (wszystkie aktywa i pasywa) Wnioskodawca zamierza wnieść aportem do nowopowstałej osobowej spółki prawa handlowego, spółki jawnej, a działalność dotychczas prowadzoną jednoosobowo zlikwidować. Zmiana ta jest podyktowana jedynie zabezpieczeniem przedsiębiorstwa (zatrudnionych pracowników) oraz licznych kooperantów przed konsekwencjami formalno-prawnymi w przypadku śmierci Wnioskodawcy, tj. osoby na którą jest zarejestrowana działalność gospodarcza. Zmiana formy prowadzenia przedsiębiorstwa jest sformalizowaniem istniejącego stanu faktycznego, bowiem w związku z istnieniem wspólności majątkowej bez zgody żony Wnioskodawca nie może podejmować istotnych decyzji, zaciągać jakichkolwiek zobowiązań.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00