Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.12.2012, sygn. IPPB3/423-741/12-2/PK1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-741/12-2/PK1

Czy odszkodowanie, o którym mowa w opisie stanu faktycznego, stanowić będzie dla wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2012 r. (data wpływu: 24 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia w poczet kosztów uzyskania przychodów odszkodowania z tytułu przedterminowego rozwiązania umowy najmu, w sytuacji utworzenia przez Wnioskodawcę nowego centrum dystrybucji towarów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia w poczet kosztów uzyskania przychodów odszkodowania z tytułu przedterminowego rozwiązania umowy najmu, w sytuacji utworzenia przez Wnioskodawcę nowego centrum dystrybucji towarów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest podmiotem należącym do międzynarodowej grupy kapitałowej. W ramach prowadzonej działalności wnioskodawca sprzedaje głównie na terytorium Polski sprzęt elektroniczny marki grupy, do której należy. Sprzedaż dokonywana przez wnioskodawcę dokonywana jest wyłącznie w kanałach hurtowych.

Ponieważ znaczną część towarów sprzedawanych na terytorium Polski Spółka sprowadza od podmiotów spoza granicy, niezbędnym stało się okresowe magazynowanie nabywanych towarów, które następnie są przedmiotem dostawy. W tym celu Spółka zawarła umowę na czas oznaczony z podmiotem prowadzącym magazyny o dużej powierzchni na terytorium Polski. Do wynajmowanego magazynu sprowadzane były towary bezpośrednio z fabryk grupy, położonych poza granicami Polski, a następnie z magazynu kierowane do nabywców. Jednakże w ostatnim czasie zmieniła się polityka logistyczna grupy kapitałowej, do której należy wnioskodawca. Założenia tej polityki są dla wnioskodawcy wiążące i nie ma możliwości ustalania wyjątków, bowiem jest ona spójna dla całej grupy i dotyczy wszystkich podmiotów z grupy na całym świecie. Zgodnie z nowymi założeniami, utworzone zostało na terytorium Słowacji centrum dystrybucyjne, do którego fabryki należące do grupy kierują swoje towary. W centrum tym następuje kompletowanie towarów i przygotowywanie ich do sprzedaży, np. pakowanie, dołączanie dodatków (np. pilotów, słuchawek i innych elementów zestawów).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00