Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.12.2012, sygn. IPPB5/423-827/12-2/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-827/12-2/DG

Czy wyodrębniona ze Spółki Jednostka stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 Ustawy o CIT, a w konsekwencji wniesienie Jednostki przez Spółkę tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki Zależnej nie będzie skutkowało powstaniem po stronie Spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, na podstawie art. 12 ust. 1 Ustawy o CIT, a w szczególności art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 17.09.2012 r. (data wpływu 21.09.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wyodrębnienia ze Spółki Jednostki stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wyodrębnienia ze Spółki Jednostki stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka S.A. (dalej; Spółka) należy do liderów w branży celulozowo-papierniczej w Polsce. Spółka prowadzi działalność gospodarczą przede wszystkim w zakresie produkcji celulozy, papierów przemysłowych, tektury, opakowań tekturowych, opakowań z tektury laminowanej oraz worków papierowych.

Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i polskim rezydentem podatkowym. W wyniku zrealizowanej w 2010r. rozbudowy zakładu produkcyjnego, Spółka rozpoczęła produkcję energii elektrycznej. W związku z tym, Spółka uzyskała koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej w odnawialnym źródle energii. Następnie, w Spółce oddano do eksploatacji nową jednostkę wytwórczą, w efekcie czego doszło do zwiększenia mocy wytwórczych i zmiany działalności koncesjonowanej (na podstawie decyzji administracyjnej z dnia 22 lutego 2011 r.). Produkcja energii w nowej jednostce wytwórczej opiera się obecnie na spalaniu węgla kamiennego, biomasy w postaci zrębków oraz odpadów biomasowych powstających w procesie produkcji celulozy i papieru takich jak kora drzewna oraz odwodniony osad włóknisty. Produkcja ciepła i energii w jednostkach wytwórczych Spółki pozwała na pokrycie 100% zapotrzebowania zakładu produkcyjnego w parę technologiczną oraz w ok. 60% w energię elektryczną. Brakująca część energii jest zakupywana przez Spółkę na podstawie umowy sprzedaży energii elektrycznej z możliwością zakupu części energii na rynku giełdowym. W związku z prowadzeniem działalności w powyższym zakresie, Spółka dokonała wyodrębnienia w swojej wewnętrznej strukturze organizacyjnej jednostki biznesowej zdolnej do samodzielnego realizowania zadań gospodarczych w zakresie produkcji energii cieplnej oraz elektrycznej (dalej; Jednostka Biznesowa Elektrociepłownia lub Jednostka). Przedmiotem działalności ww. Jednostki jest produkcja ciepła i energii elektrycznej na potrzeby zakładu produkcyjnego Spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00