Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31.12.2012, sygn. IPPP1/443-1007/12-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1007/12-2/JL

Kwoty wpłacone na rachunek bankowy Spółki przez korzystającego po wypowiedzeniu umowy leasingu, niewynikające z wezwania do zapłaty, zaliczane przez Spółkę na poczet odszkodowania za szkodę powstałą w związku z przedterminowym rozwiązaniem umowy leasingu z przyczyn leżących po stronie korzystającego, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Obowiązek podatkowy powstaje, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 05.10.2012 r. (data wpływu 08.10.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania kwot otrzymanych od korzystających po wypowiedzeniu umowy leasingu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.10.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania kwot otrzymanych od korzystających po wypowiedzeniu umowy leasingu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka (dalej: Spółka lub Finansujący) jest podmiotem świadczącym usługi leasingu. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka zawiera jako finansujący umowy leasingu operacyjnego oraz umowy leasingu finansowego. Przedmiotem umowy leasingu jest oddanie przez Spółkę jako finansującego innemu podmiotowi - korzystającemu podlegających amortyzacji środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do używania i pobierania pożytków na czas oznaczony w zamian za zapłatę wynagrodzenia pieniężnego w wysokości i terminach określonych w umowie leasingu. Umowa leasingu operacyjnego spełnia warunki, o których mowa w art. 17b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop), a dla celów podatku VAT traktowana jest jak świadczenie usług opodatkowanych stawką 23%. Umowa leasingu finansowego spełnia warunki, o których mowa w art. 17f updop, natomiast dla celów podatku VAT podlega opodatkowaniu, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT jako dostawa towarów, według stawki właściwej dla dostawy danego towaru.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00