Interpretacja indywidualna z dnia 21.08.2012, sygn. IPPP3/443-550/12-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-550/12-2/JK
opodatkowanie pyłu węglowego węgla brunatnego
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 16.05.2012 r. (data wpływu 21.05.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania pyłu węglowego węgla brunatnego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21.05.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania pyłu węglowego węgla brunatnego.
W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe:
Spółka w procesie wytwarzania mieszanek mineralno-asfaltowych (X) wykorzystuje pył węglowy węgla brunatnego, klasyfikowany zgodnie z nomenklaturą scaloną (X) w pozycji 2702 10 00 Węgiel brunatny
Spółka wykorzystuje X w działalności gospodarczej (remonty i budowa nawierzchni drogowych). X klasyfikowane jest zgodnie z CN w pozycji 2715 00 00 - Mieszanki bitumiczne na bazie naturalnego asfaltu, naturalnego bitumu, bitumu naftowego, smoły mineralnej lub mineralnego paku smołowego (np. masy uszczelniające bitumiczne, fluksy). Pył węglowy wykorzystywany jest w procesie wytwarzania X do podgrzewania kruszywa (kruszywo jest jednym ze składników X).
Spółka nabywa pył węglowy od kontrahenta z siedzibą w innym niż Polska kraju członkowskim Unii Europejskiej (Kontrahent). Pył transportowany jest przez Kontrahenta z innego kraju członkowskiego do Polski. Zgodnie z umową Kontrahent jest zobowiązany do dostawy pyłu węglowego do wytwórni mas bitumicznych należących do Spółki i znajdujących się na terenie Polski. Zgodnie z umową miejscem dostawy pyłu i miejscem wykonania świadczenia jest punkt przyłącza węża silosu ciężarówki w wytwórni mas bitumicznych Spółki. Przejście ryzyka utraty pyłu z Kontrahenta na Spółkę następuje po przejściu pyłu z ciężarówki-silosu do punktu przyłącza węża silosu wytwórni mas bitumicznych. Zgodnie z umową Kontrahent odpowiada za transport pyłu, konserwację urządzeń do przeładunku, o ile należą one do ciężarówki, jak też za proces przeładunku z zastosowaniem kompresora, który należy do wyposażenia ciężarówki dostarczającej pył na zlecenie Kontrahenta. Spółka nie transportuje pyłu węglowego. Po odbiorze pyłu Spółka nie dokonuje jego przemieszczania. Pył jest zużywany w tej wytwórni, do której został dostarczony przez Kontrahenta.Spółka prowadzi ewidencję wyrobów węglowych zgodnie z art. 31a ust. 4 ustawy.