Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.08.2012, sygn. IPPB1/415-614/12-2/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-614/12-2/MS

1. Czy w przypadku sprzedaży całej nieruchomości gruntowej Wnioskodawczyni będzie musiała zapłacić podatek dochodowy od ½ działki tj. od tej części, która otrzymała w wyniku rozliczeń spadkowych?2. Czy w przypadku sprzedaży ½ nieruchomości gruntowej Wnioskodawczyni będzie musiała zapłacić podatek dochodowy i w jakiej wysokości? Wątpliwość powstała w związku z brakiem wydzielenia geodezyjnego, która z dwóch części jest zakupiona przez Wnioskodawczynię, a którą Wnioskodawczyni otrzymała w rozliczeniu za spadek.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 24.05.2012 r. (data wpływu 25.05.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziałów w nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziałów w nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W wyniku postępowania spadkowego dnia 4 kwietnia 1997 r. Wnioskodawczyni nabyła 1/3 spadku po ojcu. W skład spadku wchodzi udział w wysokości 1/6 nieruchomości stanowiącej działkę o pow. 2012 m2 zabudowaną dwoma budynkami mieszkalnymi, budynkiem piekarni, dwoma garażami wraz z wiatami i budynkiem gospodarczym. W jednym z budynków mieszkała Wnioskodawczyni do 28.08.2011 r. W czasie zamieszkiwania Wnioskodawczyni poniosła nakłady zwiększające wartość nieruchomości. Od otrzymanego spadku Wnioskodawczyni uiściła zgodnie z decyzją i wyliczeniem Urzędu Skarbowego podatek od spadku. Dnia 29 lipca 2009 r. przez Sądem Rej. przeprowadzona została sprawa o całkowity dział spadku. W wyniku ugody zawartej między Wnioskodawczynią a Jej siostrą. Wnioskodawczyni przekazała siostrze na wyłączną własność swój udział wynoszący 1/6 spadku wraz z nakładami poniesionymi na budynek mieszkalny. W zamian za to siostra Wnioskodawczyni tytułem spłaty 1/6 udziału Wnioskodawczyni w spadku przekazała Wnioskodawczyni ½ nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę (pow. Działki 0,2100 ha). Działkę tą Wnioskodawczyni i Jej siostra kupiły 23.10.1978 r. jako współwłasność po ½ dla każdej z nich. Istniała możliwość geodezyjnego wydzielenia własności po ½ dla każdej z nich, ale tego podziału nie dokonały. W chwili obecnej będąc jedynym właścicielem nieruchomości gruntowej, Wnioskodawczyni chciałaby sprzedać całą działkę, ewentualnie podzielić ją geodezyjnie na pół i sprzedać ½ nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00