Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12.09.2012, sygn. IPPP2/443-582/12-2/RR, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-582/12-2/RR
Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży oprogramowania (klucza aktywacyjnego)
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16.06. 2012 r. (data wpływu 21.06.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży oprogramowania (klucza aktywacyjnego) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21.06.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży oprogramowania (klucza aktywacyjnego).
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
- T. Spółka (zwana dalej również Spółką) zajmuje się m.in. dystrybucją oprogramowania przeznaczonego dla użytkowników indywidualnych - w postaci kluczy aktywacyjnych, umożliwiających pobranie i zainstalowanie oprogramowania ze stron internetowych producentów oprogramowania. Spółka otrzymuje od dostawcy (np. M.) klucze aktywacyjne do oprogramowania (jeden klucz umożliwia zainstalowanie programu komputerowego na jednym komputerze), a następnie sprzedaje je do sprzedawców detalicznych, którymi są np. wielkie markety ze sprzętem RTV, czy też podmioty prowadzące sklepy internetowe (Odsprzedawca), zaś te podmioty sprzedają je do finalnych nabywców.
- Co do zasady Spółka sprzedaje oprogramowanie Odsprzedawcom (a ci finalnym nabywcom) na nośnikach, głównie na płytach CD. Obecnie finalni nabywcy kupować będą klucze aktywacyjne (bez płyt CD, ani jakichkolwiek innych fizycznych nośników czy towarów). Dzięki nabyciu klucza użytkownik może ściągnąć program przez Internet (bezpośrednio ze stron internetowych producenta oprogramowania) i dzięki wprowadzeniu klucza aktywacyjnego zainstalować go na swoim komputerze. Proces wygląda w ten sposób, że ostateczny Klient składa zamówienie u Odsprzedawcy i podaje swój adres e-mail, w tym momencie Klient jednocześnie płaci za program komputerowy. Zasadniczo tego samego dnia Odsprzedawca nabywa program od T. - tzn. wprowadza zamówienie na program komputerowy do systemu elektronicznego T. podając w zamówieniu m.in. adres e-mail Klienta. Wprowadzenie zamówienia do systemu elektronicznego odbywa się na jeden z dwóch sposobów - Odsprzedawca loguje się za pomocą indywidualnego hasła do systemu komputerowego T. (sklepu internetowego T.) i składa zamówienie - podając m.in. adres e-mail Klienta, na który ma zostać przesiany klucz aktywacyjny do oprogramowania. Następnie, po złożeniu zamówienia, system komputerowy Spółki automatycznie (bez jakiejkolwiek ingerencji pracowników T.) wysyła bezpośrednio do Klienta wiadomość e-mail, w której znajduje się klucz aktywacyjny, a także instrukcję z jakiego adresu internetowego można pobrać program komputerowy i jak go zainstalować przy użyciu otrzymanego klucza. Drugim sposobem na złożenie zamówienia przez Odsprzedawcę w T. jest kontakt telefoniczny z pracownikiem Spółki, który wprowadza zamówienie do systemu komputerowego T. (wprowadzając m.in. adres e-mail na który ma być przesłany klucz aktywacyjny) i dalej proces ten postępuje w sposób automatyczny, tak jak opisano w poprzednich zdaniach. T. będzie dysponować kluczami aktywacyjnymi przydzielonymi jej przez producenta oprogramowania, przeznaczonymi wyłącznie do dalszej dystrybucji. T. nie będzie używać kluczy aktywacyjnych do zainstalowania oprogramowania na własne potrzeby.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right