Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 01.10.2012, sygn. IPPB1/415-761/12-3/EC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-761/12-3/EC
przychód z umorzenia akcji jakie Wnioskodawca (akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej) posiada w spółce komandytowo-akcyjnej należy zakwalifikować do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy, tj. kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, a nie z działalności gospodarczej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 26.06.2012 r. (data wpływu 02.07.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:
- opodatkowania przychodów z tytułu otrzymania środków pieniężnych oraz niepieniężnych składników majątkowych w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki osobowej - jest prawidłowe,
- opodatkowania przychodów akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej w związku z umorzeniem jego akcji w spółce jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 02.07.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie podatkowania przychodów z tytułu otrzymania środków pieniężnych oraz niepieniężnych składników majątkowych w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki osobowej oraz opodatkowania przychodów akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej w związku z umorzeniem jego akcji w spółce.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce i podlegającą w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów). Wnioskodawca rozważa skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych likwidacji spółki osobowej lub, stosownie do okoliczności, wystąpienia ze spółki osobowej, w której będzie wspólnikiem. Wnioskodawca przewiduje uzyskanie wówczas środków pieniężnych i innych niż pieniężne składników majątkowych (m.in. rzeczy ruchomych, nieruchomości, papierów wartościowych, udziałów i akcji w spółkach oraz innych praw) z tytułu likwidacji lub wystąpienia ze spółki osobowej. W szczególności, w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej wystąpienie z niej powinno nastąpić w drodze umorzenia jej akcji posiadanych przez Wnioskodawcę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right