Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 02.10.2012, sygn. IPPP1/443-592/12-2/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-592/12-2/AS

prawo do odliczenia z faktury otrzymanej od lidera konsorcjum

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 04.07.2012 r. (data wpływu 04.07.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.07.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskująca oraz małżonek prowadzą we wspólnych lokalizacjach, ale odrębnie (każde pod swoją własną firmą), działalności gospodarcze. Oboje są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT, oboje nie korzystają z ryczałtowych form opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Oboje jako formę dokumentacji podatkowej prowadzą Podatkowe Księgi Przychodów i Rozchodów. W celu uproszczenia działalności oraz w celu osiągnięcia lepszej pozycji negocjacyjnej małżonkowie powołali konsorcjum. Umowa konsorcjum obejmuje m.in. zakupy towarów lub usług oraz koszty zatrudnienia personelu, które służą obu działalnościom. Są to m.in. zakup lub leasing środków trwałych (lokal do prowadzenia biura, środki transportu, elementy infrastruktury informatycznej), zakup towarów lub usług związanych z bieżącymi potrzebami biurowymi, wynagrodzenia i narzuty dotyczące personelu biurowego. Liderem konsorcjum jest firma małżonka Wnioskującej. Okresowo (w okresach pokrywających się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych lub ustalenia zaliczki na ten podatek) dokonywany jest podział kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do przychodów podatkowych z działalności gospodarczej uzyskanych w danym okresie. Podział kosztów dokumentowany będzie fakturą VAT wystawioną przez lidera konsorcjum, gdzie podana będzie jedna pozycja udział w kosztach konsorcjum zastosowana podstawowa stawka VAT. Lider konsorcjum pierwotnie planował dokumentować podział kosztów notą księgową, ale uzyskał indywidualną interpretację nr IPPP1/443-1659/11-2/ISZ, w której Minister Finansów uznał, iż podział kosztów jest świadczeniem usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00