Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.09.2012, sygn. IPPP3/443-634/12-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-634/12-2/JK
prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z importem towaru
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18.06.2012 r. (data wpływu 21.06.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z importem towaru - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21.06.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z importem towaru.
W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe:
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w Polsce, w ramach której wytwarza komponenty do produkcji telewizorów LCD (dalej: towary). Do produkcji towarów Wnioskodawca musi używać specjalistycznych narzędzi, maszyn oraz form (dalej: narzędzia), które są w tym celu Spółce udostępniane przez podmiot nabywający towary od Wnioskodawcy (dalej: nabywca towarów). Narzędzia są kupowane przez nabywcę towarów od dostawców spoza Unii Europejskiej, którzy wysyłają je z kraju nienależącego do Unii Europejskiej bezpośrednio do Wnioskodawcy w Polsce.
Wnioskodawca ma zamiar zgłaszać do odprawy celnej w Polsce narzędzia, które są przysyłane do Spółki spoza Unii Europejskiej. Narzędzia będą zgłaszane do odprawy celnej albo przez Wnioskodawcę działającego we własnym imieniu i na własną rzecz (w takim przypadku Wnioskodawca może być również reprezentowany przez tzw. przedstawiciela bezpośredniego) albo przez tzw. przedstawiciela pośredniego Spółki, działającego w imieniu własnym, lecz na rzecz Spółki. W każdym przypadku, podmiotem wykazanym w dokumencie celnym (SAD lub elektronicznym komunikacie PZC) jako odbiorca (importer) będzie Wnioskodawca. Wnioskodawca nie nabędzie jednak ani prawa własności ani prawa do rozporządzania narzędziami jak właściciel, gdyż właścicielem narzędzi dalej pozostanie nabywca towarów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right