Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 23.08.2012, sygn. IPPB5/423-415/12-3/IŚ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-415/12-3/IŚ
w zakresie różnic kursowych ustalanych wg metody podatkowej, w tym sprecyzowania obowiązujących kursów waluty przy określonych we wniosku operacjach
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 18.05.2012 r. (data wpływu 25.05.2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 23.08.2012 r. (data wpływu 23.08.2012 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie różnic kursowych ustalanych wg metody podatkowej, w tym sprecyzowania obowiązujących kursów waluty przy określonych we wniosku operacjach jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25.05.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie różnic kursowych ustalanych wg metody podatkowej, w tym sprecyzowania obowiązujących kursów waluty przy określonych we wniosku operacjach.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
- Podatnik, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - ze względu na kontakty gospodarcze z podmiotami zagranicznymi - posiada w bankach rachunki bankowe walutowe prowadzone w wielu walutach. Zdarza się tak, iż Podatnik zleca bankowi zamianę w tym samym czasie jednej waluty na inną, np. Podatnik zleca bankowi zamianę określonej kwoty dolarów amerykańskich na równoważną kwotę euro. Transakcję taką Podatnik traktuje jako przewalutowanie i księguje w złotych polskich w kwocie wynikającej z przeliczenia dolarów amerykańskich na złote po kursie kupna dolarów amerykańskich obowiązującym w banku prowadzącym Podatnikowi rachunek w tej walucie. Księgowanie w złotych w tej samej kwocie (wyliczonej według powyższych zasad) odbywa się zarówno w odniesieniu do dolarów amerykańskich jak i w odniesieniu do euro, czyli na koncie walutowym dolarów amerykańskich jak i na koncie walutowym euro pojawia się taka sama kwota złotych. Nie powstają zatem w takim przypadku różnice kursowe.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right