Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 06.07.2012, sygn. IPPB1/415-451/12-2/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-451/12-2/ES
w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody i koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy z udziału w spółce Celowej należy określić proporcjonalnie do udziału Wnioskodawcy w zysku Spółki Celowej przewidzianego dla Wnioskodawcy w statucie Spółki Celowej, niezależnie od wysokości wkładów wniesionych przez niego oraz innych wspólników na kapitały Spółki Celowej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 24.04.2012 r. (data wpływu 30.04.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia proporcji udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30.04.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych ustalenia proporcji udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (dalej Wnioskodawca), posiadający miejsce zamieszkania na terytorium Polski. przystąpi do spółki komandytowo-akcyjnej (dalej Spółka Celowa) jako akcjonariusz. Kapitał zakładowy Spółki Celowej wynosić będzie 50.000 złotych i dzielić się będzie na 500.000 akcji imiennych o wartości nominalne) 0,1 złotego każda. Jako akcjonariusz Wnioskodawca obejmie po wartości nominalnej 495.000 akcji (co stanowić będzie 99% wszystkich wyemitowanych akcji) w Spółce Celowej w zamian za wkład pieniężny do Spółki Celowej. Oprócz Wnioskodawcy w Spółce Celowej uczestniczyć będzie drugi wspólnik - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która przystąpi do Spółki Celowej jako komplementariusz i jako akcjonariusz jednocześnie (tzw. komplementariusz-akcjonariusz), dalej Drugi Wspólnik. Jako komplementariusz Drugi Wspólnik wniesie do Spółki Celowej wkład pieniężny na kapitał udziałowy. Jako akcjonariusz Drugi Wspólnik obejmie 5.000 akcji (co stanowić będzie 1% wszystkich wyemitowanych akcji) w Spółce Celowej. Objęcie akcji przez Drugiego Wspólnika nastąpi za wkład pieniężny po wartości wyższej niż ich wartość nominalna, Wygenerowana w ten sposób nadwyżka ceny emisyjnej objętych akcji nad wartością nominalną (tzw. agio) zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki Celowej. Wkład Wnioskodawcy do Spółki Celowej będzie znacząco niższy niż wkłady Drugiego Wspólnika na kapitały Spółki Celowej. Statut Spółki Celowej dopuszczać będzie przyjęcie do Spółki Celowej kolejnych komplementariuszy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right