Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 02.07.2012, sygn. IPPB3/423-215/12-2/EŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-215/12-2/EŻ
Spółka zwraca się o ustalenie, czy prawidłowym jest odrębne traktowanie dla celów CIT dokonywanych przez nią inwestycji w obcych środkach trwałych oraz ustalanie okresu amortyzacji właściwego dla każdej z takich inwestycji odrębnie, w oparciu o zasady wskazane w art. 16j ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie, iż sposób ustalenia odpisów amortyzacyjnych nie narusza art. 16j Ustawy O CIT i - w związku z tym - nie ma on obowiązku dokonać korekty rozliczeń z tytułu podatku CIT za zeszłe lata podatkowe, w których stosował opisane powyżej zasady. W szczególności, Wnioskodawca wnosi także o potwierdzenie, iż dokonywane przez niego łączenie wartości odrębnych inwestycji w obcych środkach trwałych na koniec roku celem dokonania korekty odpisów amortyzacyjnych (zmniejszenia) nie narusza zasad opisanych w odpowiednich przepisach dotyczących zasad dokonywania odpisów amortyzacyjnych, w tym w szczególności art. 16j Ustawy o CIT.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22.03.2012r. (data wpływu 02.04.2012r.), w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 02.04.2012r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) użytkuje w swojej działalności urządzenia niestanowiące własności lub współwłasności Spółki, lecz przekazane jej do używania na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym w szczególności na podstawie umowy leasingu (urządzenia te stanowią tzw. obce środki trwałe). Wykorzystywane na podstawie ww. umów obce środki trwałe tworzą wyposażenie serwerowni oraz centrali telefonicznej. Spółka traktuje wspomniane urządzenia jako osobne zespoły składników realizujące określone potrzeby Wnioskodawcy. Mianowicie, Spółka postrzega: