Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.05.2012, sygn. IPPB1/415-409/12-3/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-409/12-3/AM
Czy od otrzymanej spłaty w wyniku sądowego działu spadku Wnioskodawczyni ma zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 05.03.2012 r. (data wpływu 07.03.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zniesienia współwłasności - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 07.03.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zniesienia współwłasności.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawiony następujący stan faktyczny.
W dniu 19.01.2011 r. zmarł ojciec Wnioskodawczyni. Żona ojca ( macocha Wnioskodawczyni) wystąpiła do Sądu Rejonowego w P. I Wydział Cywilny z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym. Postanowieniem Sądu Rejonowego w P. spadek nabyła żona zmarłego, ich wspólna córka oraz Wnioskodawczyni po jednej trzeciej części każda z nich. W odpowiednim terminie określonym przepisami Wnioskodawczyni złożyła do Urzędu Skarbowego w P. formularz SD-Z2 (zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych) w celu zwolnienia Wnioskodawczyni z podatku, co uzyskała. W skład masy spadkowej wchodziła kamienica, która jest współwłasnością kilku osób bez wyodrębnienia prawnego poszczególnych lokali. Udziały Wnioskodawczyni nabyte w wyniku spadku stanowiły znikomą część nieruchomości. Nie istniała fizyczna możliwość wydzielenia w kamienicy dla Wnioskodawczyni żadnego lokalu. Macocha z oczywistych powodów nie była zainteresowana podziałem spadku. Wnioskodawczyni wystąpiła do Sądu Rejonowego w P. I Wydział Cywilny z wnioskiem o dział spadku po zmarłym ojcu i o zniesienie współwłasności. W związku z trudną sytuacją finansową, Wnioskodawczyni chciała ograniczyć obciążające ją koszty postępowania sądowego, w tym również koszty związane z powołaniem biegłego (wycena nieruchomości) i zawarła z macochą ugodę sądową na niekorzystnych dla niej warunkach, gdyż macocha oszacowała wartość kamienicy praktycznie w cenie ruiny przeznaczonej do kapitalnego remontu. W miesiącu grudniu 2011 roku Wnioskodawczyni otrzymała od macochy należną jej spłatę zasądzoną wyrokiem sądu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right