Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 04.06.2012, sygn. IPPP3/443-251/12-2/LK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-251/12-2/LK

opodatkowanie zbycia udziału w prawie użytkowania wieczystego niezabudowanej nieruchomości gruntowej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29.02.2012 r. (data wpływu 05.03.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia udziału w prawie użytkowania wieczystego niezabudowanej nieruchomości gruntowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.03.2012 r. do wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia udziału w prawie użytkowania wieczystego niezabudowanej nieruchomości gruntowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni, jako wspólniczka spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udzieliła spółce pożyczki w grudniu 2010 roku. Zgodnie z umową pożyczka miała zostać przeznaczona na działalność inwestycyjną spółki. W związku z bezskutecznym wezwaniem spółki do zwrotu pożyczki (termin zwrotu upłynął w marcu 2011), za zgodą wnioskodawczyni w celu zwolnienia spółki ze zobowiązania wynikającego z umowy pożyczki, spółka przeniosła (dnia 12 sierpnia 2011 r.) w trybie art. 453 kodeksu cywilnego posiadany przez nią udział (w wysokości 1/2) w prawie użytkowania wieczystego niezabudowanej nieruchomości gruntowej na wnioskodawczynię. Wnioskodawczyni nie dokonywała żadnych czynności zmierzających do zwiększenia atrakcyjności działki, w tym nie prowadziła żadnych czynności na drodze administracyjnej. Wnioskodawczyni zamierza sprzedać nieruchomość; w tym celu wnioskodawczyni zawarła umowę z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Wnioskodawczyni nie posiada wiedzy fachowej, dlatego też postanowiła skorzystać z usług profesjonalnego pośrednika. w okresie posiadania udziału w prawie użytkowania wieczystego zmianie uległ miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00