Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.06.2012, sygn. IPPB3/423-158/12-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-158/12-2/AG

CIT - w zakresie konsekwencji podatkowych dobrowolnego umorzenia udziałów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 08.03.2012r. (data wpływu 16.03.2012r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych dobrowolnego umorzenia udziałów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.03.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych dobrowolnego umorzenia udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Udziałowcem Sp. z o.o. (dalej: Spółka) jest spółka H. Sp. z o.o. (dalej: H.), która jest jednocześnie jedynym udziałowcem A. Sp. z o.o. (dalej: A.). A jest natomiast jedynym akcjonariuszem w R S.A. (dalej: R). H. zamierza razem ze Spółką przeprowadzić transakcję zamiany udziałów, tj. dokonać aportu wszystkich (100%) udziałów w A. do Spółki, w następstwie której H. otrzyma udziały Spółki. Na skutek wspomnianej transakcji Spółka stanie się jedynym udziałowcem A. Po przeprowadzeniu transakcji aportu udziałów w A. do Spółki, Spółka zamierza dokonać połączenia z A. przez przejęcia, w taki sposób, że Spółka będzie spółką przejmującą, a A. spółką przejmowaną. Przejęcie A. nastąpi, zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., nr 94, poz. 1037 ze zm.; dalej KSH), przez przeniesienie całego majątku A. na Spółkę. Następnie, H. rozważa dokonanie dobrowolnego umorzenie części udziałów w Spółce zgodnie z art. 199 KSH. Umorzenie udziałów w Spółce nastąpi po przejęciu A. przez Spółkę. Wynagrodzenie za umorzone udziały zostanie wypłacone w formie niepieniężnej przez przeniesienie prawa własności akcji Rad, których wartość rynkowa będzie odpowiadała, przysługującemu na podstawie uchwały wspólników Spółki w sprawie umorzenia rzeczonych udziałów, wynagrodzeniu A. z tytułu umorzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00