Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.05.2012, sygn. IPPB3/423-150/12-2/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-150/12-2/GJ

Czy w przestawionym stanie faktycznym w związku z udostępnieniem Spółce prawa do przedmiotowej nieruchomości za cenę stanowiącą wartość rynkową na dzień podpisania umowy sprzedaży tj. 2007 r. powstanie przychód z częściowo nieodpłatnych świadczeń nawet w przypadku, gdy na moment przeniesienia własności na podstawie aktu notarialnego jego wartość będzie wyższa od ceny sprzedaży po stronie Spółki?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 06.03.2012r. (data wpływu 12.03.2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.03.2012r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: jako Spółka) prowadząca działalność w zakresie wynajmu, zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi dokonała w 2007 r. zakupu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W ramach umowy Spółka nabyła składniki materialne i niematerialne w postaci m. in. rzeczy ruchomych, praw z papierów wartościowych, wierzytelności i roszczeń. Jednym ze składników kalkulacyjnych ceny sprzedaży są wszelkie prawa do nieruchomości i posiadanie nieruchomości gruntowej wraz z nakładami na nie poniesionymi przez Sprzedającego, w takim kształcie w jakim prawa te będą przysługiwać Sprzedającemu w chwili zawarcia umowy. Zgodnie z treścią umowy z uwagi na występujące wady prawne dotyczące przedmiotowej nieruchomości przeniesienie praw własności na Spółkę ma nastąpić po ich całkowitym wyjaśnieniu, uregulowaniu zatem po dniu podpisania umowy sprzedaży. Zgodnie z zapisami umowy Spółce zostały udzielone pełnomocnictwa do prowadzenia wszelkich działań mających na celu uzyskanie tytułu prawnego do nieruchomości, przy czym wszelkie koszty oraz ryzyko związane z prowadzeniem tych spraw spoczywają na Spółce. Zgodnie z zapisami umowy Sprzedający w przypadku uzyskania tytułu prawnego do przedmiotowego gruntu zobowiązał się do przeniesienia na Spółkę tytułu prawnego do w/w nieruchomości (wolnej od obciążeń i roszczeń osób trzecich) w takim stanie w jakim będzie się on znajdował za cenę X, która znajdzie pokrycie w cenie sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa (kwota Y). Przeniesienie prawa własności do nieruchomości nastąpi przed notariuszem w terminie 30 dni od daty wydania orzeczenia lub decyzji właściwego organu lub sądu przyznającego Sprzedającemu tytuł prawny do nieruchomości. W przypadku nie wywiązania się przez Sprzedającego należycie ze zobowiązania przeniesienia tytułu prawnego do nieruchomości na rzecz Spółki może ona odstąpić w tej części od umowy i domagać się zwrotu części ceny sprzedaży (kwoty X), zapłaty odszkodowania oraz zwrotu poniesionych przez Spółkę kosztów związanych z próbą uzyskania tytułu prawnego. Na dzień podpisania umowy, udostępnienia w 2007 r. praw do przedmiotowej nieruchomości cena X stanowiła wartość rynkową nieruchomości w obowiązującym w tym momencie stanie prawnym. Obecnie istnieje duże prawdopodobieństwo, iż na skutek usunięcia wad prawnych Spółka uzyska tytuł prawny do nieruchomości, której wartość będzie znacznie wyższa od ceny X zapłaconej w ramach umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ostatecznie tytułem prawnym, który Spółka uzyska będzie prawo własności opisywanej nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00