Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 05.04.2012, sygn. IPPB3/423-1102/11-4/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-1102/11-4/GJ

Czy w przypadku nabycia Nieruchomości przez Wnioskodawcę ma on prawo do zaliczenia wydatków poniesionych na jej nabycie jednorazowo w dacie zakupu Nieruchomości, tj. w dacie poniesienia kosztu z tytułu zakupu (zaksięgowania faktury zakupu), do kosztów uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29.12.2011r. (data wpływu 30.12.2011r.), uzupełnionym na wezwanie organu pismem z dnia 30.03.2012r. (data wpływu 02.04.2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia jednorazowo do kosztów podatkowych wydatków poniesionych na nabycie nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.12.2011r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia jednorazowo do kosztów podatkowych wydatków poniesionych na nabycie nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca nabył w drodze kupna dwie nieruchomości lokalowe) (dalej Nieruchomości lub Nieruchomość) z przeznaczeniem ich na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Nieruchomości te będą wykorzystywane w prowadzonej działalności przez okres krótszy niż 12 miesięcy, bowiem w dniu nabycia jednej Nieruchomości Wnioskodawca zawarł terminową umowę najmu na okres 10 miesięcy. Zaś druga Nieruchomość jest już objęta umową najmu, zawartą jeszcze przez zbywcę Nieruchomości w okresie przed jej sprzedażą Wnioskodawcy, gdzie Wnioskodawca wejdzie w miejsce zbywcy (wynajmującego) na podstawie art. 678 § 1 kodeksu cywilnego. Umowa najmu drugiej nieruchomości została jeszcze przez zbywcę wypowiedziana i ulegnie rozwiązaniu w okresie trzech miesięcy, zatem rozwiązanie umowy najmu nastąpi już w okresie gdy właścicielem drugiej Nieruchomości będzie Wnioskodawca, Rozwiązanie to nastąpi tym samym przed upływem 12 miesięcy od nabycia drugiej Nieruchomości. Wnioskodawca w okresie obowiązywania ww. umów najmu będzie uzyskiwał przychody z najmu, w tym już w miesiącu w którym nastąpiło nabycie Nieruchomości, jako że umowy najmu generują dla Wnioskodawcy przychody już od tego samego dnia, w którym nastąpiło nabycie w drodze kupna. Nieruchomości nie będą zatem wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00