Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.03.2012, sygn. IPPP3/443-2/12-2/SM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-2/12-2/SM

brak nabycia wewnątrzwspólnotowego w sytuacji nabycia paliw ciekłych na zasadach Incoterms DDU, DAP

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11.12.2011 r. (złożono osobiście w dniu 22.12.2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie uznania Spółki za podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.12.2011 r. złożono osobiście do Izby Skarbowej w Warszawie ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie uznania Spółki za podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe:

O. S.A. (dalej: O., Spółka, Wnioskodawca) w oparciu o posiadaną koncesję na obrót paliwami ciekłymi prowadzi działalność gospodarczą polegającą na pośrednictwie w sprzedaży paliw ciekłych. Spółka nie posiada zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, ani nie zamierza o nie występować.

Wnioskodawca rozważa poszerzenie prowadzonej działalności poprzez świadczenie usług polegających na pośrednictwie w sprzedaży paliw ciekłych, w szczególności gazu płynnego LPG, na następujących warunkach:

  1. Spółka zamierza nabywać paliwa ciekłe na warunkach Incoterms FCA od zbywcy - rafinerii położonej poza granicami kraju, na terenie jednego z krajów członkowskich Unii Europejskiej, a następnie gdy produkt będący przedmiotem transakcji nadal znajduje się na terenie kraju członkowskiego UE innego niż Polska, zbywać go na rzecz podmiotu mającego siedzibę na terenie RP, na zasadach Incoterms DDU. Pierwsza z zastosowanych formuł Incoterms - FCA, przy pomocy której O. nabywa produkt, przewiduje, że odpowiedzialność za produkt przechodzi na O. z chwilą odbioru produktu przez przewoźnika działającego na jego zlecenie. Formuła Incoterms DDU, która jest stosowana przy transakcji, w której O. występuje po stronie zbywcy, gdzie nabywcą jest spółka posiadająca siedzibę na terenie RP, zakłada, że sprzedawca (O.) jest odpowiedzialny za transport produktu do miejsca wskazanego przez nabywcę (klienta O.), w omawianym przypadku - składu podatkowego prowadzonego przez podmiot kupujący na terenie Polski. Transakcja zostaje zakończona z chwilą dostarczenia zakupionego produktu do położonego na terenie RP składu podatkowego prowadzonego przez klienta O. (kupującego). Produkt jest transportowany w procedurze zawieszenia poboru akcyzy ze składu podatkowego na terenie kraju członkowskiego UE (z reguły Niemiec) do składu podatkowego na terenie RP.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00