Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13.02.2012, sygn. IPPB3/423-960/11-2/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-960/11-2/MC

Czy w opisanej sytuacji B. Sp. z o. o. powinna zwróconą z tytułu dodatkowego rabatu kwotę wykazać jako przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w dniu otrzymania zapłaty?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21.11.2011 r. (data wpływu 24.11.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu przychodu z tytułu przyznanego rabatu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24.11.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu przychodu z tytułu przyznanego rabatu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (zwana dalej B.) nabywa towary handlowe od A. z siedzibą na Malcie (zwany dalej A.). B. otrzymuje regularnie faktury za towary handlowe wraz z towarem, na których wyszczególniony jest produkt, ilość cena rynkowa produktu oraz rabat 5% (marża dla B.) udzielony zgodnie z Umową Dystrybucyjną. Z tej marży B. finansuje swoją działalność. Umowa między stronami stanowi dodatkowo, że w przypadku gdyby B. nie uzyskała dodatniego wyniku finansowego na EBIT (wynik z wyłączeniem przychodów i kosztów finansowych) określonego na poziomie 1% sprzedaży produktów zakupionych od A. - wówczas A. udzieli dodatkowego rabatu, tak aby w rezultacie wynik na EBIT był 1% na plusie dla B.. Na koniec, określonego w umowie okresu następuje rozliczenie wyniku sprzedaży towarów od tego dostawcy i A. ewentualnie wystawia notę kredytową (credit notę) na różnicę, tak aby w rezultacie wynik w B. był zgodny z założeniami przyjętymi w Umowie. Jeżeli wystąpi konieczność wystawienia noty przez dostawcę (A.) to będzie ona zawsze na minus (credit nota) i będzie wystawiona po dokładnym rozliczeniu poprzedniego okresu (półrocze, rok). Powyższy dodatkowy rabat nie dotyczy konkretnych dostaw towarów, lecz jest przyznawany w ogólnej kwocie, zgodnie z postanowieniami Umowy Dystrybucyjnej. W momencie poniesienia wydatku B. nie jest wstanie ustalić, czy otrzyma dodatkowy rabat, ponieważ będzie to uzależnione od wyniku finansowego na koniec okresu rozliczeniowego który może być półroczny lub roczny. Nie wie też kiedy otrzyma notę z tytułu rozliczenia roku 2011, może to być w lutym, marcu, kwietniu, czy nawet grudniu 2012 r. bądź tez w roku 2013. Nota w treści odnosi się do Umowy Dystrybucyjnej ale nie wyszczególnia żadnych towarów, ilości itp. nie odwołuje się tez do konkretnych dostaw, podaje tylko całkowitą kwotę rabatu przysługującego za dany okres rozliczeniowy. Rabat od firmy A. może być otrzymany w formie pieniężnej (przelew) lub poprzez netting. Wydatki na zakup towarów objętych dodatkowym rabatem będą przez B. zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ujęciu podatkowym, ponieważ rabat ten ze swej istoty dotyczy tylko towarów sprzedanych przez B. wdanym okresie rozliczeniowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00