Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.01.2012, sygn. IPPP1/443-1560/11-2/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1560/11-2/EK

Opodatkowanie sprzedaży lokali mieszkalnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2011 r. (data wpływu 25 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Wnioskodawcy za podatnika podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży 6 lokali mieszkalnych oraz zastosowania zwolnienia od podatku dla transakcji zbycia 6 lokali mieszkalnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Wnioskodawcy za podatnika podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży 6 lokali mieszkalnych oraz zastosowanie zwolnienia od podatku do transakcji sprzedaży 6 lokali mieszkalnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą od 1996 r. w zakresie pośrednictwa i obrotu nieruchomościami. W 1994 roku zakupił za prywatne środki finansowe, nieobjęte wspólnotą majątkową działkę o pow. 500 m. Przedmiotowa działka była przeznaczona dla dzieci Wnioskodawcy, z myślą o wybudowaniu dla nich domów, nigdy z zamiarem ich sprzedaży. W 2007 r. Wnioskodawca uzyskał pozwolenie na budowę domu dwurodzinnego (bliźniaka) z zamiarem podarowania go swoim dwóm synom. W 2008 r. zaczęły się problemy finansowe Wnioskodawcy, zmuszony był spieniężyć swój majątek prywatny, aby ratować swoją sytuację finansową. Wraz z żoną postanowili, że podzielą domy synów na mieszkania i w taki sposób łatwiej pozyskają środki finansowe. Dokonał podziału nieruchomości w taki sposób, że w miejsce dwóch domów powstało 6 mieszkań ( po trzy w każdym z domów). W 2009 r. Wnioskodawca sprzedał 4 z 6 mieszkań osobom prywatnym. W aktach notarialnych widnieje jako osoba fizyczna, a podatku dochodowego od osób fizycznych Wnioskodawca nie zapłacił, gdyż zbywane nieruchomości były w jego posiadaniu już od przeszło 5 lat. Natomiast podatek VAT został zapłacony, ponieważ Wnioskodawca uznał, w świetle ówczesnego rozumienia art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, że sprzedaż tych 4 mieszkań ma znamiona czynności wykonywanej w sposób częstotliwy. Pozostałe dwa lokale mieszkalne od czerwca 2009 r. zostały zamieszkane przez synów Wnioskodawcy. Jednak w 2011 r. Wnioskodawca postanowił sprzedać te dwa mieszkania, ze względu na trudną sytuację życiową. We wrześniu 2011 r. doszło do podpisania aktu notarialnego, na mocy którego zostało sprzedane jedno z dwóch pozostały mieszkań Wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00