Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14.02.2012, sygn. IPPP1/443-13/12-2/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-13/12-2/AW
Przedmiotowa nieruchomość, nabyta przez osobę fizyczną, nigdy nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej, zatem Wnioskodawca w wyniku sprzedaży należącej do Niego części nieruchomości nie będzie działał w charakterze podatnika podatku VAT, prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, w konsekwencji sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 28.12.2011r. (data wpływu 03.01.2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży udziału w nieruchomości - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 03.01.2012r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży udziału w nieruchomości.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
W październiku 2002r. Wnioskodawca zakupił 1/2 części nieruchomości rolnej stanowiącej niezabudowaną działkę gruntu o pow. 3,07ha, zgodnie z wypisem z rejestru gruntów w skład tej nieruchomości wchodziły grunty orne (ponad 72%), pastwiska trwałe, lasy i grunty leśne, nieużytki oraz rowy.
Przedmiotową nieruchomość Wnioskodawca wydzierżawił wraz z pozostałymi współwłaścicielami na cele rolne w styczniu 2003r. W 2009 roku zaś podjął decyzję (razem z pozostałymi współwłaścicielami), że sprzeda powyższą działkę Spółdzielni Mieszkaniowej, która zamierzała realizować tam zabudowę mieszkaniową wielorodzinną wraz z zabudową usługową. Spółdzielnia podpisała z właścicielami przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości, zobowiązała się kupić grunt pod warunkiem, że Prezydent Miasta wyda decyzję o warunkach zabudowy ustalającą możliwość realizacji zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. Wszelkie czynności zmierzające do uzyskania dla nieruchomości decyzji o warunkach zabudowy podjęła Spółdzielnia, podobnie poniosła koszty z tym związane. Przedmiotowa nieruchomość nie była objęta planem zagospodarowania przestrzennego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right