Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.09.2012, sygn. IBPBII/2/415-876/12/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-876/12/JG
W jaki sposób należy ustalić dochód z tytułu umorzenia udziałów, które wnioskodawca otrzyma w drodze darowizny w przypadku, gdy umorzenie udziałów nastąpi w drodze umorzenia
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z poźn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2012 r. (data wpływu do Organu 27 czerwca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia dochodu z tytułu przymusowego lub automatycznego umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 czerwca 2012 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia dochodu z tytułu przymusowego lub automatycznego umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca posiada w Polsce stałe miejsce zamieszkania. Obecnie płaci podatki od całego swojego przychodu również w Polsce. Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim. Pomiędzy małżonkami panuje ustrój rozdzielności majątkowej. Żona jest wspólnikiem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w której posiada równo 50 % udziałów. Udziały te należą do jej majątku osobistego.
W związku z tym, że małżonkowie podjęli decyzję o chęci zabezpieczenia spokojnej starości wnioskodawcy, planują podpisać umowę darowizny, na mocy której żona przekaże wnioskodawcy część albo wszystkie swoje udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right