Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.08.2012, sygn. IBPBII/1/436-201/12/MCZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/436-201/12/MCZ

skutki podatkowe darowizny środków pieniężnych na konto bankowe wskazane przez sprzedającego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 maja 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 31 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny środków pieniężnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 maja 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny środków pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca posiada z żoną wspólność majątkową małżeńską. On i jego żona zaciągnęli w banku kredyt hipoteczny przeznaczony na nabycie nieruchomości. W umowie o kredyt z dnia 10 listopada 2011 r. Wnioskodawca i jego żona są określeni jako "działający łącznie, zwani kredytobiorcą", a warunki na jakich przyznano im kredyt są takie same zarówno w stosunku do Wnioskodawcy jak i jego żony. Bank udzielił małżonkom, tj. kredytobiorcy kredytu w kwocie 50.000,00 złotych. Przedmiot kredytowania to nieruchomość, która stanowi własność Wnioskodawcy. W akcie notarialnym z dnia 25 stycznia 2012 r. (umowa sprzedaży i akt ustanowienia hipoteki) jest zapis: iż Wnioskodawca kupuje tę nieruchomość za podaną cenę, do majątku osobistego". Zapłata części ceny sprzedaży nastąpiła w formie przelewu z jego środków własnych na rachunek wskazany przez sprzedającego. Natomiast reszta ceny sprzedaży, w kwocie 50.000,00 złotych, została uregulowana przelewem dokonanym przez bank (po przedstawieniu aktu notarialnego), ze środków pochodzących z kredytu, na rachunek wskazany przez sprzedającego. A zatem bank dokonał przelewu kwoty udzielonego małżonkom kredytu, tj. 50.000,00 złotych, bezpośrednio na rachunek wskazany przez sprzedającego, pomijając jego rachunek bankowy i pomijając rachunek bankowy jego żony. W akcie notarialnym jest zapis: żona () wyraziła zgodę aby zapłata części ceny sprzedaży w kwocie 50.000,00 zł, za nieruchomość lokalową opisaną powyżej nastąpiła ze środków pochodzących z kredytu udzielonego małżonkom i w tym zakresie Wnioskodawca zostanie zwolniony przez małżonków () z obowiązku świadczenia polegającego na zapłacie reszty ceny sprzedaży w kwocie 50.000,00 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00