Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 06.12.2012, sygn. IBPBI/2/423-1154/12/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1154/12/MS
Czy pracownik może dokumentować wydatki poniesione podczas podróży służbowej krajowej lub zagranicznej bądź też w trakcie dokonywania bieżących wydatków - paragonem, biletem lub blankietem opłaty np. parkingowej, uzupełnionymi o brakujące dane wymagane przez przepisy ustawy o rachunkowości (niezbędne dla uznania dokumentu księgowego za prawidłowy) i czy zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o pdop wydatki tak udokumentowane będą stanowić koszty uzyskania przychodu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z dnia 3 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 10 września 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków, które nie zostaną prawidłowo udokumentowane jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 września 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków, które nie zostaną prawidłowo udokumentowane.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest spółką akcyjną i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i dostawy nowoczesnych systemów nawierzchni szynowych. Pracownicy Spółki w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych, związanych z jej działalnością, dokonują zakupu różnych towarów i usług (w tym m.in. usług taksówkowych oraz parkingowych). Część z tych zakupów nie jest dokumentowane fakturą VAT, a wystawianymi przez dostawców paragonami fiskalnymi. Jednocześnie nabywane przez pracowników Spółki usługi parkingowe są dokumentowane biletami parkingowymi. Zdarzają się również sytuacje, głównie podczas podróży zagranicznych, że podmiot np. prowadzący hotel wystawia fakturę, ale nie na Spółkę lecz na pracownika, wpisując w rubryce nabywcy jego imię i nazwisko. Wskazane wydatki są dokonywane przez pracowników Spółki w trakcie podróży służbowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right