Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.12.2012, sygn. IBPBII/2/415-1283/12/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-1283/12/MM

Czy czynność działu spadku ma być traktowana jako odpłatne zbycie udziałów i, co za tym idzie, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli wartość uzyskanego z tytułu spłaty udziału spadkowego dochodu nie przekracza wartości udziału spadkowego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 19 września 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania spłaty w związku z działem spadku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania spłaty w związku z działem spadku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest jednym ze spadkobierców po zmarłych rodzicach S.D. zmarłej 25 maja 2010 r. oraz W. D. zmarłym 27 października 2010 r. W skład spadku wchodziło spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, który stanowił majątek rodziców objęty wspólnością ustawową. W 2010 r. zmarli rodzice wnioskodawczyni - najpierw matka, a następnie ojciec. Spadkobiercami matki S.D., która nie zostawiła po sobie testamentu, poza wnioskodawczynią byli W. D. (małżonek zmarłej), K.D. (zstępny zmarłej), R.D. (zstępny zmarłej), G.D. (zstępny zmarłej), K.K. (wnuczka zmarłej - zstępna nieżyjącego w chwili otwarcia spadku zstępnego zmarłej M.D.) oraz I.D. (wnuk zmarłej - zstępny nieżyjącego w chwili otwarcia spadku zstępnego zmarłej M.D.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00