Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 23.08.2012, sygn. IBPBI/1/415-532/12/ZK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-532/12/ZK
Czy w opisanym stanie faktycznym i obowiązującym stanie prawnym, wydatki poniesione na remont i modernizację kamienicy są prawidłowo zaliczane bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 04 maja 2012r. (data wpływu do tut. Biura 09 maja 2012r.), uzupełnionym w dniu 13 sierpnia 2012r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wskazanych we wniosku wydatków jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 09 maja 2012r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wskazanych we wniosku wydatków. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 26 lipca 2012r. Znak: IBPBI/1/415-532/12/ZK, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 13 sierpnia 2012r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca wspólnie z żoną jest współwłaścicielem nieruchomości, składającej się z działki gruntowej oraz budynku: czterokondygnacyjnej, podpiwniczonej kamienicy z poddaszem. Kamienica pierwotnie posiadała dwa lokale użytkowe na parterze. Pozostałą część kamienicy stanowiły lokale o charakterze mieszkalnym. Część tego budynku wykorzystywana jest przez Wnioskodawcę osobiście na cele mieszkalne. Od lutego 2005r. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest przede wszystkim handel częściami samochodowymi, jak również najem. W lipcu 2010r. kamienica została przekazana przez Wnioskodawcę i jego żonę do używania na cele prowadzonej działalności (z wyjątkiem powierzchni zajmowanej w kamienicy do celów mieszkalnych) i od tego momentu jest środkiem trwałym w działalności. We wrześniu 2010r. Wnioskodawca, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zaciągnął kredyt inwestycyjny w banku, przeznaczony na częściowy remont, adaptację i modernizację kamienicy. Od października 2010r. rozpoczęły się prace budowlane w budynku, które potrwają półtora roku. Prace budowlane obejmą głównie parter oraz l-sze piętro budynku i polegać będą na przebudowie, rekonstrukcji, adaptacji i modernizacji budynku. W wyniku prac powstaną na parterze budynku trzy lokale użytkowe (sklepy), zaś na l-szym piętrze budynku dwa lokale użytkowe (biura). Utworzenie nowych lokali użytkowych częściowo wymaga zmiany sposobu użytkowania dotychczasowych lokali mieszkalnych na lokale o przeznaczeniu użytkowym. Budynek przed remontem był, zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych, budynkiem mieszkalnym (PKOB dział 11 - symbol 112, tj. budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe), po remoncie jego klasyfikacja się nie zmieni, gdyż budynek nadal będzie posiadał przewagę powierzchni mieszkalnej nad użytkową, nawet pomimo zmiany sposobu użytkowania części pomieszczeń. Do amortyzacji budynku została zastosowana tzw. metoda amortyzacji uproszczonej, co oznacza, że wartość początkowa kamienicy ustalona została zgodnie z art. 22g ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przez pomnożenie metrów kwadratowych powierzchni budynku przyjętej dla celów podatku od nieruchomości i kwoty 988 zł. W tym stanie faktycznym koszty ponoszone przez firmę na remont, adaptację i modernizację budynku są zaliczane przez firmę bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right