Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 07.05.2012, sygn. IBPBII/2/423-1/12/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/423-1/12/JG
Czy Wnioskodawca wypłacając przychód w postaci swojego majątku będzie jako płatnik zobowiązany do pobrania podatku dochodowego od osób prawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 02 lutego 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 06 lutego 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków likwidowanej spółki kapitałowej jako płatnika podatku dochodowego od osób prawnych w sytuacji przekazania majątku (nieruchomości) tej Spółki na rzecz udziałowca (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 06 lutego 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków likwidowanej spółki kapitałowej jako płatnika podatku dochodowego od osób prawnych w sytuacji przekazania majątku (nieruchomości) tej Spółki na rzecz udziałowca (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2).
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (Spółka), jest użytkownikiem wieczystym lub właścicielem działek oraz właścicielem wybudowanej na działkach nieruchomości komercyjnej w postaci centrum handlowego (dalej: Nieruchomość). Centrum handlowe zostało wybudowane przez Spółkę i oddane do używania najemcom w 2005 r. Majątek Spółki nie był przedmiotem wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Podstawową działalnością Spółki jest wynajem powierzchni komercyjnych w nieruchomości na własny rachunek. Obecnie całość powierzchni handlowo-usługowych nieruchomości jest wynajęta na rzecz podmiotów trzecich. Obecnie rozważana jest sprzedaż nieruchomości na rzecz podmiotu trzeciego poprzez transakcję zbycia udziałów. Podmiotem, z którym w chwili obecnej prowadzone są rozmowy na temat transakcji jest Spółka A - spółka należąca do zagranicznego funduszu inwestycyjnego mającego siedzibę w Unii Europejskiej, dokonującego inwestycji między innymi w nieruchomości komercyjne położone w Polsce. Obecnie trwa proces negocjacji pomiędzy zbywającym a Spółką A w zakresie konkretnych warunków sprzedaży. Na moment transakcji 100% udziałów Wnioskodawcy, jako główne aktywo, będzie posiadała spółka cypryjska (Spółka B). Według wiedzy Wnioskodawcy, intencją Spółki A jest wejście w posiadanie nieruchomości jako właściciel/użytkownik wieczysty i kontynuowanie działalności prowadzonej obecnie przez Spółkę w zbliżonym zakresie. Jednakże ze względu na fakt, iż do sprzedaży zostały wystawione wyłącznie udziały w Spółce B Spółka A nabędzie 100% udziałów Spółki B. W związku z powyższym, w celu uproszczenia struktury własnościowej, ograniczenia kosztów funkcjonowania trzech podmiotów (Spółki B, Wnioskodawcy i Spółki A) oraz dążąc do zminimalizowania ryzyk biznesowych, po nabyciu udziałów w Spółce B Spółka A prawdopodobnie podejmie decyzję o likwidacji Spółki B oraz Wnioskodawcy i przeprowadzi postępowanie likwidacyjne w sposób opisany poniżej. Likwidacja Spółki B zostanie przeprowadzona zgodnie z prawem cypryjskim. W konsekwencji po nabyciu udziałów w Spółce B, podmiot ten zostanie zlikwidowany, a udziały Wnioskodawcy zostaną objęte przez Spółkę A.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right