Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30.05.2012, sygn. IBPP3/443-465/12/EJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-465/12/EJ
Odliczenie podatku naliczonego przy nabyciu energii elektrycznej i gazu przez najemcę lokalu mieszkalnego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2012r. (data wpływu 8 marca 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie m.in. możliwości odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu energii elektrycznej i gazu jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 marca 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie m.in. możliwości odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu energii elektrycznej i gazu.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, jest podatnikiem podatku VAT, natomiast podatek dochodowy Wnioskodawca rozlicza według skali podatkowej prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Przedmiotem wykonywanej działalności jest między innymi: zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.
W dniu 25 października 2011r. Wnioskodawca zawarł umowę najmu lokalu mieszkalnego którego jest współwłaścicielem razem z mężem. Mąż wyraził zgodę na wykorzystywanie tego mieszkania w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. W umowie określono, że Najemca bierze w najem lokal mieszkalny z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe i nie może prowadzić w wynajmowanym lokalu działalności gospodarczej. W związku z wynajęciem lokalu, Wnioskodawca jako wynajmujący zobowiązał się wobec Najemcy dostarczać następujące media: gaz, energię elektryczną, wodę wraz z możliwością odprowadzania ścieków oraz centralne ogrzewanie. W umowie określono, że czynsz najmu w kwocie 900 zł netto obejmuje wynajem lokalu mieszkalnego jak również opłatę za wodę, odprowadzenie ścieków, wywóz śmieci oraz centralne ogrzewanie. Natomiast odrębnie od czynszu najmu na podstawie art. 30 ust. 3 ustawy o VAT będą regulowane przez Najemcę opłaty za media tj. energia elektryczną i gaz (rozliczenie na podstawie wskazań przyrządów pomiarowych liczników). Zgodnie z warunkami umowy czynsz najmu płatny jest przelewem do 10-tego dnia każdego miesiąca z góry na podstawie wystawionej faktury VAT. Zgodnie z uzgodnieniami umowy Wnioskodawca wystawia fakturę VAT co miesiąc 2-go dnia każdego miesiąca z terminem płatności 10-ty każdego miesiąca, datę sprzedaży Wnioskodawca określa jako ostatni dzień każdego miesiąca tj. 30 lub 31. Jeżeli Najemca zapłaci czynsz wcześniej niż 10-ty dzień miesiąca to Wnioskodawca wykazuje fakturę z obowiązkiem podatkowym do VAT-u z tą datą, jeżeli po 10-tym faktura jest wykazywana z obowiązkiem podatkowym 10-tego każdego miesiąca. Cała wartość określona na fakturze w kwocie 900 zł (za czynsz najmu) wykazywana jest jako zwolniona z VAT. Wnioskodawca nie ma również prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki bezpośrednio związane (służące) temu czynszowi najmu (faktura sprzedaży zw) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36. Ponieważ w umowie najmu określono, że odrębnie od czynszu najmu będą regulowane opłaty za energię elektryczną i gaz, wobec powyższego Wnioskodawca wystawia na Najemcę jeszcze dwie odrębne faktury za te media ze stawką 23%. Faktury te są wystawiane niezwłocznie w dniu otrzymania faktur za zużytą energię od firmy TAURON i zużyty gaz z PGNiG z datą sprzedaży i datą wystawienia np. 8.12.11r. (tj. dzień otrzymania faktur obciążeniowych) i terminem płatności 7 dni np. 15.12.2011r. i z taką właśnie datą wykazywane są z obowiązkiem podatkowym do VAT-u. Wnioskodawca nadmienia, że na wystawianych fakturach za energię elektryczną i gaz jest wskazanie jakiego okresu zużycia dotyczą, a w umowie określono, że będą one płatne w terminie wskazanym na fakturze. Z faktur wystawianych na Wnioskodawcę przez TAURON Sprzedaż Sp. z o.o. za zużytą energię elektryczną i PGNiG S.A. za zużyty gaz Wnioskodawca odlicza naliczony podatek VAT w stawce 23% (jako służące tylko sprzedaży opodatkowanej).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right