Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.02.2012, sygn. IBPP2/443-16/12/WN, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-16/12/WN

konsekwencje podatkowe związane z demontażem kratki w samochodzie ciężarowym

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2011r. (data wpływu 4 stycznia 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konsekwencji podatkowych związanych z demontażem kratki w samochodzie ciężarowym jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 stycznia 2012r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konsekwencji podatkowych związanych z demontażem kratki w samochodzie ciężarowym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej również Spółka) jest czynnym podatnikiem VAT od początku działalności do chwili sporządzenia wniosku. W roku 2009 Spółka zakupiła do wykorzystania do działalności gospodarczej samochód Subaru Outback 2,0D, którego dotyczy wniosek. Samochód został zakupiony w salonie jako nowy (tzw. samochód z kratką). Zgodnie z otrzymaną fakturą VAT oraz wyciągiem ze świadectwa homologacji jest to samochód ciężarowy, podrodzaj AF - wielozadaniowy o dopuszczalnej ładowności 556 kg. Spółka od zakupu ww. samochodu odliczyła podatek VAT w całości i nie występowała o dodatkowe badanie techniczne w stacji kontroli pojazdów i wobec takiego braku zaświadczenia nie składała go w urzędzie skarbowym, a w odliczeniu VAT kierowała się pismem Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2009r. do dyrektorów izb skarbowych i urzędów kontroli skarbowej w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Wspólnoty Europejskiej z dnia 22 grudnia 2008r. w sprawie Magoora Sp. z o.o., a dotyczącej interpretacji przepisów Szóstej Dyrektywy Rady 77/388/EWG z czego wynikało, że jeżeli w świadectwie homologacji jest zapis, iż jest to samochód ciężarowy to uprawniało to do odliczenia podatku VAT od zakupu tego samochodu i od zakupu paliwa do tego samochodu. W najbliższym czasie Spółka zamierza dokonać demontażu kratki i tym samym dokonać zmiany przeznaczenia samochodu ciężarowego na osobowy. Samochód nadal będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00