Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

TEMATY:
TEMATY:

Interpretacja indywidualna z dnia 15.06.2012, sygn. IBPP4/443-162/12/PH, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-162/12/PH

zakupiony i zużywany do produkcji koksu węgiel nie jest wyrobem akcyzowym w rozumieniu ustawy

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30 marca 2012r. (data wpływu 4 kwietnia 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania węgla w przedstawionym we wniosku zaistniałym stanie faktycznym jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 kwietnia 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania węgla w przedstawionym we wniosku zaistniałym stanie faktycznym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Koksownia Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność w zakresie produkcji koksu - wyrobu węglowego objętego poz. CN 2704. Spółka nabywa węgiel objęty pozycją CN 2701, który jest głównym surowcem w całości używanym do produkcji koksu (węgiel koksowy).

Spółka nabywa węgiel głównie od dostawców krajowych, jak również od dostawców z krajów Unii Europejskiej oraz innych krajów świata.

Spółka wykorzystuje nabyty węgiel koksowy w produkcji koksu (proces koksowania). Proces ten polega na odgazowaniu węgla w wysokiej temperaturze bez dostępu powietrza i skutkuje jego rozkładem. Podstawowym produktem otrzymywanym w wyniku procesu koksowania jest koks. Proces zachodzi w wielokomorowych bateriach koksowniczych i rozpoczyna się od ich zasypania odpowiednio przygotowanym (rozdrobnionym) węglem, który trafia do wnętrza baterii (komór) ze specjalnych wozów zasypowych. Objętość wsadu węglowego podawanego do komory wynosi 30,3 m3. Nominalny czas cyklu koksowania wynosi około 16 godzin, temperatura gorącego koksu po zakończeniu procesu koksowania wynosi około 1000°C Baterie podgrzewane są od zewnątrz do pożądanej temperatury ok. 1340°C gazem koksowniczym spalanym w specjalnych palnikach, zabudowanych w ścianach grzewczych. W wyniku zachodzącego w baterii procesu pirolizy powstaje gorący koks, który po wypchnięciu z baterii, poddawany jest następnie procesom schładzania w instalacjach suchego chłodzenia lub gaszony wodą w instalacji mokrego gaszenia. Dwie instalacje suchego chłodzenia koksu składają się z 6 bloków komora kocioł każda. Proces suchego chłodzenia przebiega w komorze, gdzie koks jest schładzany w przeciwprądzie gazem inertnym do temperatury około 150°C

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00