Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.01.2012, sygn. IBPBI/2/423-1312/11/JD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1312/11/JD

Czy wydatki, które zostały poniesione na studium wykonalności należy zaliczyć do kosztów wytworzenia środków trwałych, które powiększają ich wartość dla celów amortyzacji podatkowej, czy też należy traktować je jako koszty związane z prowadzeniem działalności i jako koszty pośrednie, powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13 października 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 31 października 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości ujęcia w wartości początkowej wytwarzanego środka trwałego wydatków poniesionych na studium wykonalności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2011 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości ujęcia w wartości początkowej wytwarzanego środka trwałego wydatków poniesionych na studium wykonalności.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W 2006 roku Spółka poniosła wydatki na wykonanie wstępnego studium wykonalności, a następnie w latach 2007-2008, wydatki na wykonanie ostatecznego studium wykonalności. Wykonanie wstępnego studium spółka zleciła wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej X. Natomiast ostateczne Studium Wykonalności wykonała firma Y. Koszty zarówno wstępnego jak i ostatecznego studium wykonalności zostały zakwalifikowane jako nakłady inwestycyjne na nowe środki trwałe i zaksięgowane na koncie Środki trwałe w budowie". Ponieważ powstających środków trwałych jest kilkadziesiąt, wydatki poniesione na wstępne i ostateczne studium wykonalności zostaną podzielone na wszystkie wytworzone w ramach projektu środki trwałe, proporcjonalnie do ich wartości. Wydatki na studium wykonalności umożliwiły rozpoczęcie budowy środków trwałych, związanych z:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00