Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.03.2012, sygn. IBPBI/1/415-1265/11/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-1265/11/AB

Skutki podatkowe zwrotu wspólnikowi majątku likwidowanej spółki jawnej, następującego w formie pieniężnej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 12 grudnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia przysługującego Wnioskodawcy udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu oraz znajdujących się na tym gruncie budynków i urządzeń stanowiących majątek likwidowanej spółki jawnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 grudnia 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia przysługującego Wnioskodawcy udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu oraz znajdujących się na tym gruncie budynków i urządzeń stanowiących majątek likwidowanej spółki jawnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wspólnik spółki cywilnej (dalej: wspólnik X), na podstawie aktu notarialnego z dnia 1 października 1997 r. nabył do majątku osobistego, prawo wieczystego użytkowania nieruchomości, składającej się z działki wraz z prawem własności posadowionych na niej budynków, tj. wiaty na maszyny rolnicze, budynku warsztatowo-usługowego oraz budynku rozdzielni elektrycznej. Dla ww. nieruchomości utworzono księgę wieczystą. Z kolei na podstawie aktu notarialnego z dnia 2 marca 2005 r., wspólnik X sprzedał na rzecz Wnioskodawcy udział w wysokości 1/2 w prawie użytkowania wieczystego wyżej wskazanej nieruchomości. Następnie na podstawie aktu notarialnego z 18 marca 2005 r., tj. umowy przeniesienia prawa wieczystego użytkowania nieruchomości i własności budynków i urządzeń w wykonaniu uchwały wspólników spółki cywilnej o podwyższeniu wkładów, Wnioskodawca wraz z wspólnikiem X przenieśli swoje udziały po 1/2 w przedmiotowej nieruchomości na rzecz spółki cywilnej, podwyższając w ten sposób swoje wkłady do tej spółki, w której byli jedynymi wspólnikami. W ten sposób prawo użytkowania wieczystego nieruchomości przeszło na wspólników spółki cywilnej. Następnie doszło do przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną. Do przekształcenia tego doszło na podstawie przepisu art. 26 § 4 k.s.h. Z chwilą wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, tj. dnia 29 września 2008 r., spółka cywilna stała się spółką jawną, której przysługują wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników spółki cywilnej. Z tą chwilą, prawo użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości przeszło na spółkę jawną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00