Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.02.2012, sygn. IBPBI/2/423-1350/11/MO, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1350/11/MO

Czy poniesione w związku z zawarciem porozumienia o przejściu części zakładu pracy w trybie art. 231 k.p. przez wnioskodawcę wydatki (na poczet zobowiązań pracowniczych) w wysokości 198.693,99 zł, które zostały wypłacone pracownikom przez nowego pracodawcę, mogą stanowić koszty uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 15 listopada 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 21 listopada 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych przez Wnioskodawcę, w związku z zawarciem porozumienia o przejściu części zakładu pracy w trybie art. 231 k.p., wydatków na poczet zobowiązań pracowniczych, które zostały wypłacone pracownikom przez nowego pracodawcę jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych przez Wnioskodawcę, w związku z zawarciem porozumienia o przejściu części zakładu pracy w trybie art. 231 k.p., wydatków na poczet zobowiązań pracowniczych, które zostały wypłacone pracownikom przez nowego pracodawcę.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca świadczył na rzecz producenta samochodów osobowych usługi związane z odbiorem samochodów osobowych z placu i ich załadunkiem na wagony. Umowa na świadczenie w/w usług została rozwiązana w 2010 r. Działalność Wnioskodawcy w w/w zakresie została przejęta przez inny podmiot. W świetle przepisów prawa pracy nastąpiło przejście części zakładu pracy na innego pracodawcę zgodnie z przepisem art. 23 kodeksu pracy (w dniu 1 marca 2010 r.). Kontynuacja stosunków pracy pracowników Wnioskodawcy związana była ze zwiększonymi "kosztami" dla nowego pracodawcy; dotychczasowy pracodawca podjął rozmowy z nowym pracodawcą mające na celu uchylenie ewentualnych sporów na tle przejmowania części zakładu pracy. Po przeprowadzonych rozmowach w dniu 24 lutego 2010 r. Wnioskodawca wraz z nowym pracodawcą zawarł porozumienie, zgodnie z którym, w związku z przejściem pracowników w trybie przepisu art. 23 k.p. Wnioskodawca zobowiązał się do zapłaty na rzecz nowego pracodawcy kwoty 239.568,71 zł na poczet zabezpieczenia i pokrycia zobowiązań wynikających ze stosunku pracy nawiązanego pomiędzy pracownikami a Wnioskodawcą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00