Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 05.01.2012, sygn. IBPBI/2/423-1233/11/PP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1233/11/PP
Czy prawidłowym jest przyjęcie przez Spółkę kursu umownego (jako kurs faktycznie zastosowany) do określenia wysokości różnic kursowych powstałych w związku ze spłatą zobowiązań wobec Wspólnika poprzez potrącenie umowne?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2011r. (data wpływu do tut. Biura 5 października 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie prawidłowości przyjęcia przez Spółkę kursu umownego (jako kursu faktycznie zastosowanego) do określenia wysokości różnic kursowych powstałych w związku ze spłatą zobowiązań wobec Wspólnika poprzez potrącenie umowne - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 października 2011r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie prawidłowości przyjęcia przez Spółkę kursu umownego (jako kursu faktycznie zastosowanego) do określenia wysokości różnic kursowych powstałych w związku ze spłatą zobowiązań wobec Wspólnika poprzez potrącenie umowne.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Spółka w 2009r. dokonała podwyższenia kapitału zakładowego uchwałą zgromadzenia wspólników z 5 czerwca 2009r. Tego samego dnia Wspólnik - jedyny udziałowiec Spółki złożył oświadczenia o objęciu nowo powstałych udziałów w zamian za wkład pieniężny. 5 czerwca 2009r. zgromadzenie wspólników uchwaliło także obowiązek wniesienia dopłat przez wspólników. Jednocześnie Spółka, na dzień podjęcia uchwał o podwyższeniu kapitału zakładowego oraz o obowiązku wniesienia dopłat, posiadała wymagalne i bezsporne zobowiązania wobec Wspólnika z tytułu dostarczonych przez Wspólnika towarów. Wierzytelności potwierdzone były fakturami VAT. Wartość wierzytelności wyrażona była w EUR.