Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.03.2012, sygn. IBPP3/443-1300/11/PH, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-1300/11/PH

Opodatkowanie wyrobów węglowych - zwolnienia EU ETS

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2011r. (data wpływu 8 grudnia 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 marca 2012r. (data wpływu 6 marca 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych zużywanych przez podmiot objęty EU ETS jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych zużywanych przez podmiot objęty EU ETS.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 2 marca 2012r. (data wpływu 6 marca 2012r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 28 lutego 2012r., znak: IBPP3/443-1300/11/PH.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest producentem energii elektrycznej i energii cieplnej w parze i gorącej wodzie. Odbiorcami ciepła są okoliczne zakłady przemysłowe, spółdzielnie mieszkaniowe, Urząd Miasta, przedszkola, szkoły, zakłady opieki zdrowotnej oraz odbiorcy indywidualni. Spółka jest podatnikiem podatku akcyzowego od energii elektrycznej. Spółka do produkcji energii elektrycznej i ciepła wykorzystuje, jako paliwo podstawowe gaz koksowniczy oraz węgiel (miał węglowy). Zakład zlokalizowany jest w sąsiedztwie Kombinatu Koksochemicznego, który dostarcza praktycznie 97% zużywanego paliwa w postaci gazu koksowniczego, jest to odsiarczony gaz niekopalny, który cechuje ograniczona emisja CO i znikoma emisja popiołu. Pełne wykorzystanie, produkowanego przez Kombinat Koksochemiczny, gazu koksowniczego, przez Wnioskodawcę skutkuje obniżeniem emisji zanieczyszczeń gazowych w tym CO i zanieczyszczeń pyłowych do minimum. Spółka od 2010r. w pełni wykorzystuje ilości przesyłanego przez Koksownię gazu koksowniczego. Strukturę zużywanego przez Wnioskodawcę paliwa, na przełomie lat 2005-2011, przedstawia wykres stanowiący załącznik do wniosku. Stan ten zaistniał po przystosowaniu instalacji kotłowej w zakładzie Wnioskodawcy do zwiększonych dostaw gazu koksowniczego, które były wynikiem oddania najnowocześniejszej w Europie baterii koksowniczej w Koksowni. Udział zakupu wyrobów węglowych, od 2010r. w wartości produkcji sprzedanej wynosi mniej niż przewidziane w ustawie 10% dla zakładów energochłonnych. Wnioskodawca jako zakład, produkuje energię w układzie kolektorowym, polegającym na łącznym wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej, co nie jest jednoznaczne z produkcją skojarzoną. Uproszczony schemat procesu produkcyjnego przedstawia rysunek dołączony do wniosku. Zanim węgiel trafia do kotła jest transportowany taśmą z Kopalni. Na taśmie zainstalowana jest waga (będąca własnością Kopalni), na której węgiel jest ważony. Odczyt z wagi kopalnia przyjmuje do wystawienia faktury zakupu. Następnie węgiel trafia do 5 pośrednich zbiorników (tzw. bunkrów), skąd zostaje przesypany najpierw do suszarni a następnie do młynowni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00